Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Výťah Hitachi zvládne 95 poschodí za 43 sekúnd

Výťah Hitachi zvládne 95 poschodí za 43 sekúnd
Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
23. 4. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Zatiaľ je to v síce iba v teoretickej rovine, no stavební inžinieri z Hitachi na základe testov vypočítali, že ich výťah by sa mal stať najrýchlejším na svete. 95.poschodie finančného centra má ich výťah spraviť za 43 sekúnd a na tento účel postavili i "cvičnú" budovu.

Doteraz najrýchlejší výťah sveta patrí k produktom spoločnosti Toshiba. Mrakodrap v Taiwane s názvom Taipei 101 preváža ľudí rýchlosťou 61 km/h. Toto prvenstvo mu však  pravdepodobne v roku 2016 ukradne firma Hitachi. Táto japonská spoločnosť chce nainštalovať 2 výťahy, ktoré budú voziť ľudí vnútri čínskeho finančného centra Guangzhou CTF. Výťah by sa mal pohybovať rýchlosťou až 72 km/h, čo znamená, že 95.poschodie tejto budovy dosiahnete za neuveriteľných 43 sekúnd. Celkový počet poschodí je až 111.

72 km/h sa niekomu môže zdať poriadne málo, no iba v tom prípade, ak premýšľame v horizontálnom smere. Keď hovoríme o vertikálnom pohybe, táto rýchlosť spôsobuje závraty, ako húsenková dráha. Aby cestujúcim neprišlo až tak veľmi zle, spoločnosť Hitachi vybavila výťah viacerými technológiami. Jedna z nich zabraňuje tomu, aby im nezaľahlo v ušiach, iná zabraňuje vibráciám výťah zo strany na stranu. Celý výťah bude skonštruovaný z materiálov, ktoré odolávajú obrovským teplotám. Dokonca tu nebude chýbať ani vybavenie, ktoré nazývajú „governor“, ktoré aktivuje brzdy v prípade, že by výťah neplánovane zvýšil svoju rýchlosť. Hitachi nechce nechať nič na náhodu, a tak od roku 2010 testuje výťah na budove, ktorú postavili pre tento účel. Jej výška je asi 213m.