Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Aquatec VFL: Ako je to s instantnými plastovými nádobami?

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
29. 4. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

To vám prezradí naša reportáž, boli sme sa totiž pozrieť priamo vo výrobe plastových nádob, ktoré vznikajú zaujímavou technológiou, ktorá sa nazýva rotomoulding. Ide o rotačné odlievanie a tvarovanie plastov, ktorému sa venuje spoločnosť Aquatec VFL z Dubnice nad Váhom.

Rotomoulding, teda rotačné odlievanie a tvarovanie plastov. Je to technológia výroby nádob, ktoré tvorí jeden kus, a tak sú skutočne vodotesné. Zvnútra sú duté a na ich výrobu najskôr treba mať oceľovú formu. "Forma navonok vyzerá možno masívne, ale čím tenší je plech, tým lepšie, lebo dôjde k jej rýchlejšiemu prehriatiu a tým pádom sa urýchli proces," vraví nám Tomáš Janík zo spoločnosti Aquatec VFL, ktorá sa tejto výrobe venuje. Práve teplota a pec, v ktorej nádoby vznikajú, sú pri tomto procese mimoriadne dôležité. Celé sa to však začína tým, že budúce nádrže a nádoby sú na začiatku akoby v instantnom stave. Ich základom je teda polyetylénový prášok, ktorý sa nasype do formy. Dve časti formy sa potom pevne uzavrú pomocou viacerých úchytov. 

"Proces prebieha tak, že do rotačnej nádoby nasypeme prášok, my používame polyetylén. Pri rotačnom odlievaní sa dajú používať aj iné materiály, ale na 95% sa používa práve polyetylén. Pečením a kryštalizáciou sa stane z neho pevný plastový výrobok."

Rameno, ktoré drží formu s práškom vojde do pece, kde je asi 300 stupňov Celzia. Tam sa forma postupne zahrieva. Rotuje pritom v dvoch osiach. Práve táto rotácia zabezpečuje, aby sa materiál rozniesol po forme čo najrovnomernejšie a hrúbky stien nádoby tak boli rovnaké. "Polyetylén má takú vlastnosť, že sa pri 120 – 130 stupňoch mení z prášku na gélovú formu a táto potom neskôr tvrdne a kryštalizuje, asi pri 190 stupňoch sa formuje do tvaru výrobku." 

Ak by sa materiál prepiekol na viac stupňov, znehodnotí sa. Keď forma vyjde z pece, je rozpálená a chvíľu to trvá, kým nabehne chladenie. Ochladzuje sa totiž plast v železe, kde je otvor s veľkosťou len zopár centimetrov a práve ním sa vymieňa teplý vzduch za studený. Tomáš Janík upozorňuje: "Je dôležité, aby bol výrobok pri chladení v pohybe, aby nestiekol polyetylén na jednu stranu. Chladí sa zhruba na 90 stupňov." Plast sa pritom na formu neprilepí. Pri procese chladenia totiž mierne zmenší svoj objem. Podľa využitia sa do materiálu pridávajú i ďalšie látky, napríklad proti horeniu, či s antibakteriálnym účinkom. 

Okrem klasických tvarov a využitia na nadzemné, podzemné nádrže či kvetináče sa táto výroba využíva aj v poľnohospodárstve, medicíne a v nábytkárstve. Hoci sú nádoby okrúhle, výrobcovia vedia splniť aj náročnejšie želania a vyrobiť akýkoľvek tvar. Je to však otázka individuálneho a preto i finančne náročnejšieho prístupu. "Je to plast, má neobmedzenú životnosť, ale je to polyetylén, ktorý sa dá 100% recyklovať, dá sa podrtiť a používať znova. Je to relatívne ekologický produkt a zároveň je aj trvácny, nepodlieha nejakej skaze." Z hľadiska skladovania mu neublížia čistiace prostriedky a môžu sa v ňom dokonca skladovať i chemikálie. Zaujímavá výrobná metóda si našla svoje uplatnenie aj na Slovensku, no a práve u nás sa vo veľkej miere produkujú práve ekologické nádrže.