Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Prvé domy z 3D tlače sú v Číne

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
23. 4. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Je pravdou, že tento malý dom nevyzerá práve najzaujímavejšie, no svojím spôsobom je poriadne zaujímavý. Je totiž vyrobený pomocou 3D tlače. Samozrejme, že ho nevyrobili v jednom kuse, ale poskladali z menších častí. A spolu s ním v Číne vytlačili a zhotovili expresne rýchlo až 10 domov za dobu 24 hodín.

V Číne, kde bojujú s nedostatkom miesta, sa zíde každá pomenšia stavba a s pribúdajúcim počtom obyvateľov je výhodou, keď majú záujemcovia dom postavený za krátku dobu. Ak sú domy ešte k tomu za výhodnú cenu - stretnú sa s uvítaním. Spoločnosť Winsun splnila všetky tieto požiadavky tým, že za 24 hodín postavila 10 obývateľných domov z 3D tlače. Na ich výrobu pritom využila recyklované materiály. Z 3D tlače vyšli stavebné bloky vďaka zmesi cementu, ktorá sa tlačila a ukladala do vrstiev v špeciálnej predlohe. Bloky nie sú celé vyplnené, je medzi nimi i vzduch, ktorý slúži ako dobrá izolácia.

Bloky z cementu, z ktorých sa skladá dom z 3D tlače

3D tlačiareň, ktorá tieto bloky vyrába má veľkosť 6,6 m do výšky, je široká 10 m a jej dĺžka je až 32 m. Tvorbu jednotlivých blokov si môžete predstaviť podobne, ako keď cukrár vytláča plnku, ktorou ozdobuje tortu... doslova. Tento domček, ktorý však v žiadnom prípade z cukru nie je, stojí 4,800 amerických dolárov.