Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Stavebný robot Hadrian X prekonal rekord v rýchlosti murovania

Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
4. 6. 2020
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Už v roku 2015 sme prvýkrát počuli o zaujímavom prístupe k automatizovanej výstavbe v podobe robota Hadrian X, ktorý dokázal vymurovať tehlové steny budovy za dva dni. Inžinieri pokračovali vo vylepšovaní softvéru a teraz oznámili novú rekordnú rýchlosť ukladania tehál, ktorý z robota robí komerčne konkurencieschopného s ľudskými murármi.

Robot Hadrian X bol vytvorený austrálskou firmou Fastbrick Robotics a je pomenovaný po známom Hadriánovom vale vo Veľkej Británii. Je vybavený teleskopickým výložníkom, ktorý sa pripája k rýpadlu alebo k nákladnému autu. Robot čerpá dáta o stavbe z 3D CAD modelu a umiestňuje tehly spolu s maltou a lepidlom tak, aby vymuroval steny budovy.

Zatiaľ čo v koncepte z roku 2015 boli roboty predstavené tak, že by mohli jedného dňa dosiahnuť rýchlosť murovania viac ako 1 000 tehál za hodinu, v praxi sa ukázali byť tieto veci už o niečo pomalšie. Ešte pred vypuknutím pandémie COVID-19 zvládal robot Hadrian X klásť tvárnice rýchlosťou 85 tvárnic za hodinu. Aktualizácie softvéru z posledného obdobia prispeli k zvýšeniu rýchlosti na približne 150 tvárnic za hodinu a nakoniec sa podarilo prelomiť rekord na 200 tvárnic za hodinu.

Stavebný robot Hadrian X pre automatizované murovanie stien.

Tento úspech bol demonštrovaný ako trvalý priebeh kladenia počas procesu kompletnej výstavby domu. Podľa spoločnosti Fastbrick Robotics sa tak v praxi dostal robot Hadrian X na úroveň, aby mohol bez problémom konkurovať stavebným firmám s ľudskými murármi. Inžinieri však chcú stále zvyšovať rýchlosť automatizovaného murovania, aby sa náklady na pokládku ešte viac znížili.

Spoločnosť Fastbrick Robotics tvrdí, že v súčasnosti pracuje na prispôsobení týchto nových rýchlostí murovania pre komplexné návrhy budov, s cieľom riešiť projekty pre stavebné firmy z celého sveta.

Stavebný robot Hadrian X pre automatizované murovanie stien.