Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Japonci budujú okolo Fukushimi ľadovú bariéru

Japonci budujú okolo Fukushimi ľadovú bariéru
Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
27. 5. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Japonská spoločnosť TEPCO stojaca za jadrovou elektrárňou Fukushima začala pracovať na novom systéme bariér, ktoré majú zadržať rádioaktívnu vodu, ktorá denne odteká do mora spolu s rádioaktívnym obsahom. Pôjde o podzemné pôdne steny, ktoré bude chladiť spleť potrubí s chladiacou zmesou.

Prírodné katastrofy síce niekedy môžeme vedieť predvídať, no je ťažké sa proti nim brániť – nebodaj ich nejako zastaviť. Masívne záplavy či obrovské zemetrasenia sú skôr preverením miestnych systémov evakuácie ako vecou, s ktorou by sme si mohli poradiť. Nikto preto nemôže obviniť spoločnosť Tokyo Electric Power Co. (TEPCO) z toho, že by mohla za ničivé zemetrasenie a tsunami vo Fukushime v roku 2011. No už trochu viac ju, podľa správ svetových agentúr, obviňujú z toho, že úniky rádioaktívnych látok neberie dostatočne vážne. Obrovským problémom v súčasnosti je totiž únik spodnej, rádioaktívnej vody. Na jednej strane sa tu voda dostala počas tsunami a postupne odteká „obohatená“ o rádioaktívne prvky a na druhej strane je to kolobeh vody v prírode, ktorý sa deje pod úrovňou zeme. Pritom nejde o nejaké litre vody – ale ide o stovky ton vody denne!

Tento týždeň sa však spoločnosti TEPCO podarilo po dlhšom čakaní na schválenie dostať povolenie na vytvorenie obrovskej mrznúcej steny z pôdy. Tá má udržať podzemnú vodu pred prietokom späť do mora. Chemické chladivo sa do tejto steny bude viesť pomocou siete potrubí, ktoré sa rozkladajú až 1,6 km pod jadrovou elektrárňou. Chladenie pôdy týmto spôsobom by malo znížiť úniky rádioaktívnej vody až o dve tretiny. Spoločnosť najskôr tento systém samozrejme testovala, išlo o 10-metrovú chladiacu stenu. Ostáva tu však stále riziko. „Mraziaca stena“ má mať životnosť 7 rokov, kým sa začne topiť. Ďalším katastrofickým scenárom je to, že ľadová stena môže spôsobiť potopenie tejto časti pevniny i spolu so zničenou jadrovou elektrárňou a jej obsahom.

Čo sa rádioaktívnej vody týka, zatiaľ nikto s určitosťou nevie predpovedať dlhodobé následky po úniku toľkého množstva do mora...