Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

IBM Big Data: Analýza a štrukturalizácia objemných dát

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
3. 11. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Počítačové dáta - sú všade okolo nás, ich objem sa stále zvyšuje a aj preto sa vedci a vývojári zaoberajú tým, ako ich analyzovať, štrukturalizovať. Ja som veľmi rád, že naše pozvanie prijal veľmi zaujímavý hosť, preto mi dovoľte privítať Alexandru Mojsilovič, ktorá je odborníčkou na analýzu dát.

"Poďme si predstaviť tému Big Data. O čo ide a aké otázky nám otvára?" "Na svete sa tvorí denne neuveriteľné množstvo dát, ktoré narastá obrovským tempom. Keď sa poobzeráme, všade sú dáta vo forme videí, hudby, alebo textu, napríklad vedecké výskumy. Dáta, to sú však aj informácie o spotrebe energie, vody, alebo záznamy, ktoré vytvárajú veci okolo nás ako napríklad aj inteligentné náramky a hodiniek. Popri tom aj samotný používatelia neustále pridávajú rôzne multimediálne súbory na sociálne siete, či celkovo na internet," vysvetľuje Alexandra Mojsilovič, IBM. 

Pri takomto množstve však vzniká problém, ako ich nielen efektívne ukladať, ale ako sa v nich aj orientovať, teda poznať ich. Jedným slovom, ako v nich vyhľadávať, alebo, naopak zatrieďovať ich. Nato sú potrebné náročné analýzy, ktoré zabezpečia, že systém automaticky porozumie textu a zatriedi ho, alebo v ňom vyhľadáva. S porozumením a rozpoznávaním textu sme sa stretli už dávnejšie, teraz však pribudli ďalšie výzvy, ako napríklad rozpoznávanie multimediálneho obsahu. "Všetky dáta ako také, sú neuveriteľným zdrojom poznatkov. Vznikajú zaujímavé možnosti ako ich využívať a tvoriť tak vedomosti, čiže v určitej miere - predpovede. Z historických dát a analýz v rôznych odvetviach tak môžu neskôr vznikať spomínané predpovede. Či už v priemysle, obchode, na burze s cennými papiermi, alebo aj v meteorologickej oblasti, samotné predpovede počasia."

Analýzy sa takto stávajú výkonným a dôležitým nástrojom v riadení spoločnosti. Tieto predpovede sa však tvoria práve zo spomínaného neuveriteľne veľkého obsahu dát, ktorý je k dispozícii. A to veru nedokáže obhospodáriť žiaden, ani ten najväčší team ľudí. O analýzy, predpovede a podporu rozhodnutí sa preto starajú zariadenia a inteligentné stroje. "Ako však naučiť počítač to, aby chápal svet ako my, ľudia? Pristupujeme k tomu cez kľúčovú myšlienku, že všetko okolo nás je vlastne proces. Počasie, burza, podniky. Tieto procesy však majú akoby vzory, ktoré sa snažíme matematicky vyjadriť." 

Vedci preto tvoria vhodné algoritmy pre samotné stroje a pomáhajú im tak vytvoriť si istý náhľad. Jednoducho vzory, podľa ktorých môžu sami autonómne rozhodovať, či správať sa. Už teraz nám množstvo každodenných činností riadia práve stroje. Stačí spomenúť leteckú dopravu a dispečingy v rôznych oblastiach, alebo aj komplexné riadenie inteligentných miest. Práve tam sa pracuje s obrovským počtom dát zo senzorov, či od jednotlivých obyvateľov.

"Tak ako sa vyvíja technológia, vyvíjajú sa aj riešenia. V budúcnosti by to ale nemalo byť o tom, aby za nás rozhodovali stroje. Celé to má byť o spojení ľudí a inteligentných zariadení, ktorí pracujú spolu." Vedci si teda budúcnosť predstavujú ako rozumnú spoluprácu. Neostáva nám iné, ako im veriť, aj keď rôznych katastrofických filmov v tomto smere už vzniklo dosť. Všetko by však malo smerovať len k tomu, aby nám, ľuďom, stroje so svojimi inteligentnými algoritmami uľahčili prácu.