Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Takto vyzerá návrh veže budúcnosti v západnom Turecku

Takto vyzerá návrh veže budúcnosti v západnom Turecku
Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
3. 3. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Medzinárodná architektonická súťaž v Turecku na realizáciu stavby anténnej veže dala priestor na vznik ozajstných futuristických stavieb. Ponúkame vám víťazný dizajn, ale aj ďalšie, nemenej zaujímavé riešenia zadania.

V Turecku vyhlásili víťaza súťaže Canakkale Antenna Tower International Competition, ktorá bola zameraná na návrh architektúry anténnej veže neďaleko mesta Canakkale. Do súťaže sa zapojili najzvučnejšie mená dizajnérskych štúdií z celého sveta, ako napríklad Shohetta, Fernando Romero, Sou Fujimoto. Všetkých však porazila spolupráca spoločností IND a Powerhouse Company, ktorá vyústila do veže pripomínajúcej pretekársku dráhu vloženú do lesa. Samotná veža je totiž iba časťou z ich architektonického plánu. Ten pokračuje chodníkom z veže do spomínanej „pretekárskej dráhy“. Tá slúži ako verejný priestor, či pešia zóna. Dve spoločnosti spolupracovali okrem iného aj s konštruktérmi z ABT, aby si boli isté, že ich projekt spĺňa okrem pekného vizuálu aj bezpečnostné normy. Zatiaľ však nie je jasné, kedy by sa táto novinka mala zrealizovať.

Ďalší z pohľadov na možnú budúcu stavbu

Môžete sa však pozrieť na ďalšie návrhy, ktoré sa výhry síce nedočkali, no sú rozhodne rovnako zaujímavé. Prvá z nich pochádza od štúdia AL_A:

Ďalšia alternatíva, ktorá však nebola podporená

Nasledujúci špirálovitý model od architektov Erdem Tüzün, Fernando Romero, and Yelta Köm:

Výtvor spomínaného Fernanda Romera

Posledným zaujímavým návrhom sa pochválil Özer/Ürger:

Poosledným je návrh od Özer/Ürger.