Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Facebook bude lietať nad Afrikou

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
4. 3. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Spoločnosť Facebook plánuje výrobu 11,000 drómov so solárnym pohonom, ktoré chce vypustiť nad Afrikou. Dróny budú totiž na sebe niesť modemy sprostredkúvajúce prístup na internet. Podobný projekt má už aj Google.

Balóny na solárny pohon naplnené héliom s priemerom 12m, ktoré prinášajú internetové pripojenie, sú súčasťou Projektu Loon od Google. Spoločnosť sa rozhodla takto netradične pokryť signálom farmárov a obyvateľov v okolí Nového Zélandu. O niečo podobné sa snaží už aj Facebook.

Známa sociálna sieť začína rokovania so spoločnosťou Titan Aerospace, ktorá vyrába solárne poháňané, avšak trochu iné zariadenia. Sú to dróny, tzv. UAV, teda bezpilotné vzdušné vozidlá. Po vynesení do vzduchu, teda asi 20 km nad úrovňou mora, sa už totiž budú nachádzať nad oblakmi, kde by malo na ich krídla pokryté fotovoltaickými článkami neustále dopadať slnko a takto ich zásobovať energiou. Ich životnosť sa odhaduje na 5 rokov nepretržitého letu. Facebook plánuje výstavbu 11,000 UAV nesúcich modemy a týmto spôsobom zaručiť v Afrike prístup na internet. Iba pre porovnanie, Google testuje zatiaľ „iba“ svojich 50 balónov. Facebook by mal spoločnosť Titan Aerospace kúpiť za 60 miliónov dolárov.