Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Intel predstavuje úsporný SSD disk s najväčšou hustotou na svete

Intel predstavuje úsporný SSD disk s najväčšou hustotou na svete
Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
9. 8. 2018
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Po oznámení 4-bitových spotrebiteľských SSD diskov Samsung tu máme ďalšie výnimočné zariadenie v podobe firemného SSD disku z dielne spoločnosti Intel, ktorý sa pýši najväčšou hustotou ukladania dát na svete. Kapacita až 32 TB sa podarila vývojárom vtesnať do dĺžky 30 centimetrového disku v tvare akoby pravítka.

Nový disk s označením Intel SSD DC P4500 je určený najmä pre dátové centrá, ktorým by mal pomôcť s efektívnejším využitím fyzického priestoru a so znižovaním nákladov na chladenie. Jednotka s kapacitou 32 TB má rozmery 30,5 x 3,8 x 0,8 cm (12 x 1,5 x 0,3 palca). Je postavená na architektúre 3D NAND, pričom v sebe obsahuje 64 vrstiev pamäťových buniek. Spoločnosť Intel tvrdí, že disky zostanú vychladené len pri polovičnom prietoku chladného vzduchu, ktorý vyžaduje veľkokapacitný pevný disk.

Nový 32 TB SSD disk s označením Intel SSD DC P4500 je určený najmä pre dátové centrá a má rozmery 30,5 x 3,8 x 0,8 cm.

Model SSD disku P4500 má formát „pravítka“ preto, že 32 takýchto diskov sa zmestí do jedného štandardného serverového slotu v dátovom centre, čo predstavuje celkovú kapacitu úložiska až 1 petabajt (PB) na jeden slot. Navyše tieto 3D NAND SSD disky spotrebujú len 10 percent energie, ktorú by použili pevné disky s celkovou kapacitou 1 PB a oproti nim zaberú len päť percent fyzického priestoru.

Je jasné, že nové SSD disky od Intelu sa neobjavia v spotrebiteľských počítačoch, no z ich masívneho nasadenia v dátových centrách z nich môžu profitovať všetci používatelia cloudových služieb, ktoré by tak mali byť oveľa rýchlejšie (záleží aj od internetového pripojenia samotného používateľa). Medzi prvými veľkými spoločnosťami, ktoré chcú nasadiť SSD disky P4500 do svojich obrovských dátových centier sú IBM, Microsoft a Tencent.

Model SSD disku P4500 má formát „pravítka“ preto, že 32 takýchto diskov sa zmestí do jedného štandardného serverového slotu v dátovom centre, čo predstavuje celkovú kapacitu úložiska až 1 petabajt (PB) na jeden slot.

Podobné články