Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Digitalizácia môže zvýšiť HDP Slovenska o 16 miliárd EUR

Digitalizácia môže zvýšiť HDP Slovenska o 16 miliárd EUR
Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
25. 12. 2018
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Ak by sa Slovensko úrovňou digitalizácie priblížilo krajinám západnej a severnej Európy, do roku 2025 by mu to prinieslo ročne dodatočných 16 miliárd eur v HDP. To je napríklad skoro päťnásobok výdajov štátu na vzdelávanie a školstvo za rok 2018.

Slovensko by sa stalo jednou z najvýkonnejších ekonomík v Európe a využilo by tak potenciál, ktorý na rast digitálnej ekonomiky má. Vyplýva to zo štúdie globálnej konzultačnej spoločnosti McKinsey „The rise of Digital Challengers – Perspective on Slovakia“.

Tradičné zdroje rastu sa vyčerpávajú

 

Tradičné zdroje rastu sa pomaly vyčerpávajú. „Za posledných 30 rokov Slovensko zaznamenalo rýchly rozvoj. HDP na obyvateľa vzrástlo medzi rokmi 1996 a 2017 o 114 percent. Zaslúžili sa o to predovšetkým dynamický vývoz, investície zo zahraničia, výhodná cena práce a v neposlednom rade dotácie z fondov Európskej únie. Lenže tieto zdroje rastu postupne narážajú na svoje limity,“ vysvetľuje Helena Šarkanová, Associate Partnerka zodpovedná za McKinsey Digital na Slovensku.

Produktivita Slovenska zaostáva za zvyškom Európy; naše HDP na odpracovanú hodinu je o štvrtinu nižšie ako je priemer „veľkej päťky EÚ“ (Nemecko, Veľká Británia, Francúzsko, Talianko a Španielsko). Výhoda lacnej pracovnej sily sa postupne znižuje. Slovenská ekonomika je podkapitalizovaná: základný kapitál na zamestnanca je zhruba o polovicu nižší ako vo „veľkej päťke EÚ“. Zároveň sa prejavujú negatívne demografické trendy, znižovanie pôrodnosti, emigrácia či starnutie. „Slovensko potrebuje nový motor ekonomického rastu. Mohla by ním byť práve digitalizácia,“ tvrdia autori štúdie.

Máme dobré základy vo vzdelaní a infraštruktúre, rastieme však sedemkrát pomalšie ako „digitálni šampióni“ Európy

 

Slovensko má podľa McKinsey potenciál dohnať „digitálnych šampiónov“, medzi ktorých sa radia štáty Beneluxu (Belgicko, Holandsko, Luxembursko), Škandinávie (Dánsko, Fínsko, Nórsko, Švédsko), Estónsko a Írsko. „Hlavnými výhodami Slovenska sú otvorenosť trhu, veľký podiel vysokoškolsky vzdelaných ľudí, ako aj široká dostupnosť digitálnej infraštruktúry,“ zdôrazňuje štúdia.

Digitálna ekonomika na Slovensku tvorila v roku 2016 takmer 6 percent celkového HDP – o niečo menej ako u digitálnych šampiónov, kde to bolo v priemere 7 percent HDP. Okrem tradičných spoločností, ktoré začínajú do digitalizácie investovať, na Slovensku vyrástlo aj niekoľko úspešných technologických firiem ako napríklad Eset, Pixel Federation, Exponea alebo Sli.do.

Naša digitálna ekonomika však rastie oveľa pomalšie ako ostatné oblasti. Zatiaľ čo „nedigitálna ekonomika“ Slovenska v rozmedzí rokov 2012 a 2016 ročne vzrástla o 3 percentá, hodnota digitálnej ekonomiky sa medziročne zvyšovala len o 0,8 percenta. To je zhruba sedemkrát pomalší rast ako u digitálnych šampiónov.

Veľký potenciál pre automatizáciu – vyše polovica pracovných aktivít je automatizovateľná

 

Digitalizácia podstatne zmení charakter potrebných vedomostí a schopností obyvateľstva. „Už dnes existujú technológie, ktoré umožňujú automatizovať až 53 percent pracovných aktivít na Slovensku. To by predstavovalo až 1,2 milióna pracovných miest. Dopad na zamestnanosť a celkovú produktivitu bude závisieť na pripravenosti ľudí a štruktúre ekonomiky,“ upozorňuje Dan Svoboda, Managing Partner pre McKinsey Čechy a Slovensko. „Ľudia si prácu pravdepodobne nájdu – tak, ako tomu bolo aj v predchádzajúcich technologických revolúciách. Automatizácia teda predstavuje príležitosť posunúť ekonomiku k produkcii vyššej pridanej hodnoty.“

Slovensko v miere digitalizácie zaostáva za ostatnými krajinami v regióne vo väčšine odvetví. Najväčšie medzery má vo výrobe, profesionálnych službách a obchode. Práve tieto odvetvia pritom majú značný potenciál pre automatizáciu (napríklad v sektore výroby môže byť automatizovaných až 66 percent pracovných miest).

Slováci zaostávajú v pokročilých digitálnych zručnostiach

 

„Ak firmy začnú využívať svoj automatizačný a digitalizačný potenciál, dopyt po IT expertoch a programátoroch výrazne vzrastie. Tiež bude čoraz dôležitejšie rozvíjať technologické zručnosti u existujúcich zamestnancov,“ hovorí Michal Skalský, Partner & Leader pre Digital McKinsey CEE. Slovenská populácia však za digitálnymi šampiónmi v pokročilých technologických zručnostiach výrazne zaostáva, najmä vo vekovej kategórii nad 35 rokov.

Ako uspieť v digitálnej budúcnosti

 

Na tom, aby sa Slovensko stalo pokročilou digitálnou ekonomikou Európy, musí spolupracovať štát, firmy aj jednotlivci. Je potrebné vyriešiť sadu „domácich úloh“, vrátane väčšieho zapojenia firiem do školenia zamestnancov v pokročilých IT zručnostiach, podpory celoživotného vzdelávania a rekvalifikácie, užívateľsky prívetivej digitalizácie verejných služieb, či zlepšovania prostredia pre startupy a digitálne inovácie. Slovensko má tiež príležitosť posilniť spoluprácu s ostatnými stredoeurópskymi krajinami, ktoré riešia podobné problémy. Regionálna spolupráca Slovensku môže pomôcť lepšie obhajovať záujmy svojej digitálnej ekonomiky v EÚ.

Ilustračné foto (Zdroj: Pixabay).

(Zdroj: Tlačová správa McKinsey)