Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Gravity: Robte svoje náčrty v treťom rozmere

Gravity: Robte svoje náčrty v treťom rozmere
Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
31. 3. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Skupina tvorcov a dizajnérov z Innovation Design Engineering sú zatiaľ iba študentmi na Royla College of Art v Londýne, no ich kreativita má veľké ambície. Ich cieľom nie je nič menšie ako rozšírená realita a ich projekt Gravity si získal veľkú pozornosť.

Skupina ľudí z Innovation Design Engineering pracuje na projekte s rozšírenou realitou, kde využívajú 3D pero, ktoré, ľudovo povedané, vytvára virtuálne čiary. Základom je pad, teda plocha, ktorú tvorí grip, kde je ukrytý mini počítač Arduiono. Z gripu vystupuje priehľadná mriežka, ktorá tvorí približný podklad pre priestorovú orientáciu v kresbe. Fyzický a digitálne svet spája infračervené pero, ktoré komunikuje so softvérom, ktorý dokáže pohyby pera na priehľadnej mriežke prekladať z 2D jazyka do 3-rozmerného sveta. Všetko sa však deje iba v neviditeľnej forme, ak nemáte na sebe okuliare, ktoré podporujú virtuálnu realitu. Ku Gravity teda patria okuliare Laster Augmented Reality Glasses. Používatelia, ktorí ich budú mať na sebe, majú možnosť vidieť, čo práve kreslíte.

Gravity je set 3D pera a padu, pomocou ktorého robíte 3D skeče

Otázka znie, na čo môže byť práve takéto „neviditeľné“ čarbanie voľnou rukou? Áno, existujú profesionálne grafické 3D programy ako CAD, kde všetko rovno presne rysujete. Ich problém je však ten, že neponúkajú možnosť len obyčajného čmárania, návrhov, skíc. Sú príliš odborné. Stále tu chýba digitálna podoba notesu, kde pri vysvetľovaní svojho nápadu iba robíte náčrt. V tomto zmysle Gravity spĺňa toto zadanie, no rozširuje ho o možnosť vidieť ho v treťom rozmere, pohybovať ním, otáčať ho. Je to vhodné najmä pre architektov, dizajnérov, animátorov.