Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Európska komisia a Južná Kórea spolupracujú na 5G

Európska komisia a Južná Kórea spolupracujú na 5G
Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
17. 6. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Vláda Južnej Kórei a Európska komisia uzavreli dohodu zdieľaní zdrojov, ale aj spoluprácu na výskume ohľadne 5G a rozvoja informačno-komunikačných technológií. Neelie Kroes, digitálna šéfka Európskej komisie, hovorí o dohode ako o míľnikovej.

Neelie Kroes, digitálna šéfka Európskej komisie a Mun-Kee Choi, juhokórejský minister pre vedu, informačné a komunikačné technológie, podpísali dohodu o strategickej spolupráci v Soule. Budú tak ťahať za jeden koniec pri budovaní 5G siete, jej definícii, na globalizácii štandardov a tiež zharmonizovaní rádiového spektra tejto siete. „5G sa stane novou posilou digitálnej ekonomiky a digitálnej spoločnosti, akonáhle sa zavedie a zastabilizuje. Európa i Kórea sú si toho vedomé,“ vraví Neelie Kroes. „Toto je vôbec prvý raz, čo sa verejné orgány spojili takýmto spôsobom s podporou súkromného sektora, aby urýchlili proces štandardizácie.“ Obe strany tiež preukázali záujem prehĺbiť diskusie o budúcnosti sietí i internetu. Na dohodu budú dohliadať dve hlavné organizácie 5G Fórum (Južná Kórea) a 5G PPP (Európa). Cieľom je pre ňu zabezpečenie hlavného postavenia pri uvádzaní vízie, definície a kľúčových funkcií  do roku 2015.

Európa i Južná Kórea sa tiež pokúsia znovu posilniť svoju dohodu z novembra 2013 o promotingu rozvoja v oblasti informačno-komunikačných technológií (IKT). Dôkazom toho, ako sa na tom pracuje, má byť zavedenie Kórejsko-Európskej skupiny vedcov a odborníkov, ktorí budú na zlepšení IKT spolupracovať. Táto bude viesť diskusie nie len o 5G, ale aj o Internete vecí. Spoločne financované programy by tak mali vznikať v rokoch 2016-2017.

(Infraštruktúra 5G PPP zahájená v decembri 2013 ako súčasť € 6,2 miliardového výskumného programu Horizon 2020 mala podporu 700 miliónov € a dočkala sa prevažne kritiky od Komisie pre 5G.)