Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Dron TJ-FlyingFish lieta vzduchom aj „pláva“ pod vodou

Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
16. 2. 2023
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Zatiaľ čo letecké drony môžu rýchlo prekonávať veľké vzdialenosti, podvodné drony môžu skúmať vodné prostredie. Nový hybridný dron TJ-FlyingFish prináša to najlepšie z oboch svetov, keďže ide o lietajúcu kvadrokoptéru, ktorá si dokáže raziť cestu aj vo vodných hlbinách.

Hybridný dron TJ-FlyingFish, ktorý je v súčasnosti vo forme funkčného prototypu, vyvinul tím vedcov z čínskeho Šanghajského výskumného inštitútu pre inteligentné autonómne systémy, univerzity Tongji a výskumnej skupiny pre bezpilotné systémy na Čínskej univerzite v Hongkongu.

Na prvý pohľad vyzerá ako každá iná kvadrokoptéra. Pozostáva z centrálneho kopulovitého tela a štyroch ramien, z ktorých každé má na konci pohonnú jednotku v podobe modulu motora a vrtule. Každá pohonná jednotka však obsahuje špeciálnu dvojrýchlostnú prevodovku a rameno, na ktorom je namontovaná, sa môže nezávisle otáčať vzhľadom na zvyšok dronu.

Prototyp hybridného dronu TJ-FlyingFish.

Keď je dron v lete, všetky štyri jednotky smerujú nahor a otáčajú sa vrtuľami pri vyššej z dvoch rýchlostí. Po pristátí na vode sa jednotky otočia smerom nadol a potom sa točia nižšou rýchlosťou, čím dron stiahnu pod hladinu. Aby sa dron po úplnom ponorení mohol pohybovať vertikálne aj horizontálne, upravuje uhol a ťah každej pohonnej jednotky podľa potreby. A áno, ako náhle skončí s pobytom pod vodou, dron sa môže vrátiť na hladinu a odletieť.

Vo svojej súčasnej prototypovej podobe sa TJ-FlyingFish s hmotnosťou 1,63 kilogramu dokáže vznášať vo vzduchu šesť minút na jedno nabitie batérie alebo sa pohybovať pod vodou po dobu 40 minút. Je tiež schopný zostúpiť do maximálnej hĺbky 3 metre a jeho maximálna rýchlosť pod vodou sú 2 metre za sekundu.

Prototyp hybridného dronu TJ-FlyingFish.

Vedci tvrdia, že dron je úplne autonómny a nevyžaduje asistenciu človeka v žiadnom bode svojej obojživelnej cesty. Medzi možné aplikácie tejto technológie patrí letecký / vodný prieskum, diaľkové snímanie a pátracie a záchranné operácie.

Dron TJ-FlyingFish si môžete pozrieť v akcii vo videu na začiatku článku alebo priamo TU. Tím prednesie príspevok o svojom výskume na medzinárodnej konferencii IEEE o robotike a automatizácii 2023, ktorá sa bude konať v máji tohto roku v Londýne.