Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

3D tlač najväčšej rakety z uhlíkových vlákien na svete

Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
25. 10. 2024
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Spoločnosť Rocket Lab robí inovatívne kroky v oblasti vesmírnych ciest s raketou Neutron so stredným nákladom - konkrétne ide o najväčšiu kompozitnú raketu, aká bola kedy vyrobená. Spočiatku sa stovky vrstiev a tisíce štvorcových metrov uhlíkových vlákien ukladali na formu ručne, čo trvalo veľkému tímu niekoľko týždňov.

Teraz, vďaka novému stroju AFP (Automated Fiber Placement – automatické umiestňovanie vlákien) spoločnosti Rocket Lab, sa to dá urobiť za jediný deň. Môžete si ho predstaviť ako niečo podobné autonómnej 3D tlačiarni, ktorá je vysoká 12 metrov a váži 68 ton, a ktorá chrlí vrstvy uhlíkových vlákien rýchlosťou 100 metrov za minútu.

Namiesto toho, aby „tlačila“ kusy, ukladá vrstvy uhlíkových vlákien v rôznych smeroch, vrstvu po vrstve, aby sa do každej konštrukcie zabudovala pevnosť a tuhosť. Stroj AFP je schopný pohybovať sa do strán až do 30 metrov, vďaka čomu je plne schopný položiť najväčšie kusy - medzistupeň a plášť rakety Neutron, ktoré sú dlhé 28 metrov.

12 metrov vysoká 3D tlačiareň na uhlíkové kompozity dokáže položiť 100 metrov uhlíkových vlákien za minútu.

Stroj AFP je tiež zodpovedný za položenie prvého stupňa rakety s priemerom 7 metrov a nádrže druhého stupňa s priemerom 5 metrov.

Počas práce na diele plne automatizovaný zabudovaný kontrolný systém skenuje chyby alebo nedokonalosti v štruktúre uhlíkového kompozitu a pred pokračovaním v ďalšej vrstve zastaví a upozorní operátora.

Ručné kladenie týchto konštrukcií by trvalo týždne. Stroj AFP ich dokáže vytlačiť za 24 hodín.

Spoločnosť Rocket Lab očakáva, že použitie AFP ušetrí viac ako 150 000 človekohodín pri konštrukcii najväčších kompozitných viacnásobne použiteľných rakiet na svete tým, že ich výroba bude cenovo dostupnejšia, ako aj rýchlejšia a jednoduchšia.

Podľa webovej stránky spoločnosti Rocket Lab je cieľom spoločnosti vypustiť prvú raketu Neutron niekedy v roku 2025.

Hlava stroja AFP sa otáča v rozsahu 360 stupňov, aby bolo možné čo najrýchlejšie položiť karbónové vlákna z akéhokoľvek smeru.