Vodíkové vrtuľníky, ktoré sa budú používať na prepravu orgánov
- Autor:
- Roman Mališka
- Zverejnené:
- 23. 8. 2024
- Hodnotenie:
- Už ste hlasovali.
Keďže vozidlá na vodíkový pohon sa naďalej vyvíjajú, ich používanie sa stane rovnako zavedené ako niektoré súčasné spôsoby pozemnej, námornej a leteckej dopravy, ako potvrdzuje napríklad nová dohoda, podľa ktorej sa budú vrtuľníky poháňané týmto ekologickým palivom používať na prepravu orgánov.
Dohoda bola podpísaná medzi spoločnosťami Unither Bioletronics a Robinson Helicopter Company. Unither je kanadská spoločnosť, ktorá sa špecializuje na leteckú prepravu laboratórne vyrobených pľúc so zameraním na autonómiu a environmentálne povedomie. Robinson je americká spoločnosť, ktorá vyrába vrtuľníky na zákazku pre klientov, ako sú spravodajské agentúry, orgány činné v trestnom konaní a súkromní zákazníci.
Výsledkom spolupráce má byť flotila elektrických vrtuľníkov na vodíkové palivo, ktoré by vychádzali z modelov R44 a R66 spoločnosti Robinson. Po skonštruovaní a otestovaní sa obe spoločnosti snažia získať certifikáciu od amerického Federálneho leteckého úradu (FAA) a Kanadského úradu pre civilné letectvo (TCCA).
„Tak ako protóny z atómov vodíka poháňajú mitochondriálne elektrárne v každej bunke nášho tela, tešíme sa, že budeme môcť využívať protóny zo zeleného vodíka na pohon membránových palivových článkov v našich elektrických vrtuľníkoch Robinson R66 na dodávanie orgánov,“ uviedla Martine Rothblattová, generálna riaditeľka spoločnosti United Therapeutics, materskej spoločnosti Unither Bioletronics. „Sme poctení, že môžeme spolupracovať s jedným z najväčších svetových výrobcov vrtuľníkov, pretože pokračujeme v rozširovaní našich výsledkov v záchrane stoviek životov prostredníctvom transplantovaných pľúc doručených letecky.“
Spoločnosť Unither už pokročila vo vývoji elektrických vozidiel s vertikálnym vzletom a pristátím (EVTOL), ktoré môžu byť riadené buď pilotom, alebo autonómne na doručenie pľúc, ktoré vyrába, ako môžete vidieť v tomto videu.
„Táto spolupráca urýchľuje vývoj udržateľných riešení prepravy životne dôležitých orgánov,“ povedal Mikael Cardinal, vedúci tohto programu. „Lietadlá na vodíkový pohon sú ďalšou hranicou v oblasti udržateľnej leteckej dopravy. Sme odhodlaní vyvinúť flotilu lietadiel s nulovými prevádzkovými emisiami uhlíka a tešíme sa na spoluprácu s tímom odborníkov zo spoločnosti Robinson Helicopter Company, ktorá umožní regulačné schválenie a výrobu týchto lietadiel.“