Okuliare s tekutými kryštálmi filtrujú svetlo, ktoré vyvoláva epileptické záchvaty
- Autor:
- Roman Mališka
- Zverejnené:
- 26. 11. 2024
- Hodnotenie:
- Už ste hlasovali.
Ľudia s fotosenzitívnou epilepsiou by mohli čoskoro sledovať televíziu bez obáv, pretože vedci z Veľkej Británie vytvorili okuliare, ktoré dokážu blokovať špecifické vlnové dĺžky svetla, o ktorých je známe, že spôsobujú epileptické záchvaty.
Odhaduje sa, že približne jeden zo 4 000 ľudí trpí fotosenzitívnou epilepsiou a ako už názov napovedá, ich záchvaty sú vyvolané svetlom. Spúšťačom môžu byť blikajúce a striedajúce sa vzory, ako napríklad v kluboch, záchranných vozidlách, televízii, filmoch a videohrách, ak majú správnu kombináciu jasu, frekvencie a vlnovej dĺžky.
Vedci z univerzít v Glasgowe a Birminghame teraz vyvinuli okuliare, ktoré by mohli pomôcť znížiť toto riziko. Šošovky sú navrhnuté tak, aby blokovali takmer všetko svetlo s vlnovou dĺžkou medzi 660 a 720 nanometrami. To je oblasť červeného svetla, ktorá bola zapletená do neslávne známeho incidentu so sledovaním Pokémonov v roku 1997, ktorý vyvolal záchvaty u stoviek divákov.
Tieto šošovky obsahujú tekuté kryštály, ktoré menia svoje optické vlastnosti v reakcii na teplo. V tomto prípade má rám okuliarov malý obvod, ktorý zahrieva šošovky na 36,5 °C, čo spôsobuje, že odrážajú tieto konkrétne vlnové dĺžky červeného svetla.
Ide o to, že ľudia by ich mohli nosiť vonku a väčšinu času normálne vidieť, ale mohli by si ich zapnúť, keď chcú sledovať televíziu alebo hrať videohry, bez toho, aby sa obávali reakcie.
V predchádzajúcich štúdiách sa na dosiahnutie podobného efektu používali farebné šošovky, ktoré však filtrovali len približne 50 % cieleného červeného svetla. Navyše sa nezapínajú a nevypínajú, takže ovplyvňujú farebné videnie používateľa vo všetkých situáciách, a nie len v tých s vysokým rizikom záchvatov.
V súčasnej podobe môžu okuliare fungovať len v prostredí s teplotou do 26 °C, takže na tom tím plánuje ďalej pracovať. Okrem toho chcú vedci skrátiť čas potrebný na ich aktiváciu. Svoj výskum pritom nedávno uverejnili v magazíne Cell Reports Physical Science.