Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Húževnaté bubliny z „plynových guľôčok“ prežijú viac ako jeden rok

Húževnaté bubliny z „plynových guľôčok“ prežijú viac ako jeden rok
Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
21. 2. 2022
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Bubliny nie sú známe svojou dlhou životnosťou, zvyčajne poskytujú len niekoľko sekúnd alebo minút detskej radosti, kým prasknú. Tím francúzskych vedcov však vyvinul nový spôsob výroby bublín s dlhšou životnosťou, pričom držiteľ rekordu prežil viac ako rok.

Fyzika mydlových bublín a to, prečo praskajú, pravdepodobne nie sú veci, nad ktorými mnohí z nás trávili veľa času premýšľaním. Normálne je ich tenká koža tvorená vrstvou vody, ktorá je vložená medzi dve vrstvy molekúl mydla, ktoré pri úniku vody prasknú. Existujú tri hlavné spôsoby, ako sa to môže stať. Prvý a najzreteľnejší je, keď ju praskne niečo ostré. Ale voda sa môže tiež vyparovať do vzduchu alebo stekať dole cez dno bubliny.

No žiadna z týchto síl sa nevyrovná typu bubliny nazývanej ako plynové guľôčky, ktoré sú vyrobené z tekutého roztoku s plastovými guľôčkami. Keď sú bubliny nafúknuté, guľôčky vytvoria oveľa hrubšiu kožu, čo umožňuje bublinu udržať alebo otáčať. Plynové guľôčky boli prvýkrát vytvorené v roku 2015, ale ako dlho by mohli prežiť, zostalo až doteraz neotestované.

V novej štúdii sa francúzski výskumníci z univerzity v Lille preto rozhodli, že presne to zistia. Pomocou kamery tak tím sledoval životnosť troch rôznych typov bublín – bežných mydlových bublín, bublín z plynových guľôčok a bublín z plynových guľôčok s glycerolom pridaným do roztoku. Glycerol sa často pridáva do bublinkovej zmesi, aby vydržali dlhšie.

Porovnanie životnosti troch typov bublín: (a) mydlové bubliny (b) bubliny z plynových guľôčok na báze vody (c) bubliny z plynových guľôčok s glycerolom.

Mydlové bubliny vydržali asi minútu, kým praskli. Plynové guľôčky na vodnej báze fungovali lepšie, pričom niektoré prežili až hodinu. No tie s pridaným glycerolom výrazne prekonali konkurenciu a zostali nedotknuté týždne alebo mesiace. Jedna tvrdohlavá malá bublina pritom vydržala dokonca až neuveriteľných 465 dní.

Tím hovorí, že glycerol a plastové častice dobre spolupracujú, aby pôsobili proti dvom hlavným mechanizmom praskania bublín. Glycerol absorbuje vodu zo vzduchu okolo bubliny, čo bráni problémom s odparovaním. Plastová škrupina zasa zabraňuje odtekaniu vody cez dno. Vedci tvrdia, že nové dlhotrvajúce bubliny by sa dali použiť na výrobu stabilných pien alebo ako spôsob skladovania plynov.

Výskum bol nedávno publikovaný v magazíne Physical Review Fluids.