Prvá sodíkovo-iónová powerbanka na svete s dlhou životnosťou

- Autor:
- Roman Mališka
- Zverejnené:
- 24. 3. 2025
- Hodnotenie:
- Už ste hlasovali.
Japonská značka hardvéru Elecom uviedla na trh prvú powerbanku na svete, ktorá má vo vnútri sodíkovo-iónové batériové články. Sľubuje pritom výrazne dlhšiu životnosť ako tradičné lítium-iónové batérie, ako aj schopnosť pracovať v extrémne horúcom či chladnom podnebí.
Zvonku vyzerá powerbanka s názvom DE-C55L-9000 podobne ako drvivá väčšina powerbánk na trhu,. Má tvar zaoblenej „tehly“, v ktorej sa nachádza batéria s kapacitou 9 000 mAh, 45-wattový port USB typu C a 18-wattový port typu A a LED indikátory nabíjania.
V čom je však zaujímavejšia oproti ostatným, je technológia v jej vnútri. Sodíkovo-iónová batéria je z hľadiska fungovania a konštrukcie dosť podobná lítiovo-iónovej batérii. Na katódový materiál však používa lacnejší a dostupnejší sodík a na elektrolyt sodné soli namiesto lítiových.
To znamená, že na výrobu týchto batérií nie je potrebné ťažiť toľko cenných kovov, ako je lítium, kobalt a meď. Powerbanka spoločnosti Elecom tiež bezpečne funguje pri teplotách od -34 °C až do 50 °C, čo znamená, že by mohla byť dobrou voľbou pre ľudí pracujúcich v náročných podmienkach vonku. A vďaka vlastnostiam materiálov, z ktorých sú batérie vyrobené, predstavujú oveľa nižšie riziko vznietenia.
Ďalšou veľkou výhodou tejto technológie je, že má oveľa dlhšiu životnosť nabíjacích cyklov, čiže počet nabití a vybití pred poklesom energetickej hustoty článku, ako lítium-iónové batérie. Spoločnosť Elecom uvádza, že jej powerbanka vydrží až 5 000 nabíjacích cyklov, zatiaľ čo lítium-iónové batérie majú zvyčajne 500 až 1 000 cyklov.
Ide pritom o jeden z prvých väčších komerčne dostupných sodíkovo-iónových produktov na trhu. Na tejto technológii batérií sa pracuje už od 70. rokov 20. storočia a potenciálne predstavuje nižšiu cenu za kWh ako lítium-iónové batérie. Navyše nielenže funguje rovnako ako lítium-iónové batérie, ale dá sa aj podobne vyrábať, takže výroba väčšieho počtu týchto batérií si nebude vyžadovať značné náklady na stroje.
Sodíkovo-iónové batérie sa tiež môžu prepravovať pri nulovom napätí v stabilnom a neaktívnom stave, čo znamená, že sa môžu prepravovať s oveľa nižším rizikom vzniku požiaru. Navyše by to mohlo znížiť našu závislosť od škodlivých banských činností pri ťažbe kovov potrebných pre lítium-iónové batérie, ako sú kobalt, meď a grafit. Sodík je hojne dostupný v morskej soli, ako aj v zemskej kôre.
Sodíkovo-iónová powerbanka Elecom DE-C55L-9000 s váhou 350 gramov stojí v Japonsku 9 980 JPY (v prepočte 61,50 EUR) a je k dispozícii v obmedzenom množstve.