Prelomový liek proti mŕtvici lieči mozog a obnovuje pohyb

- Autor:
- Roman Mališka
- Zverejnené:
- 24. 3. 2025
- Hodnotenie:
- Už ste hlasovali.
Pacientom po cievnej mozgovej príhode, ktorí sa zotavujú, svitla nová nádej vďaka prvému lieku, ktorý podľa vedcov dokáže komplexne zabezpečiť rehabilitáciu bez potreby náročnej dlhodobej fyzikálnej terapie.
Vedci z Kalifornskej univerzity v Los Angeles (UCLA) urobili prelomový objav po zúžení kandidátov na lieky pre dve životaschopné zlúčeniny. Ďalší výskum odhalil, že jeden z týchto liekov, DDL-920, vyvinutý na UCLA, viedol k úplnému obnoveniu kontroly pohybu, ktorý sa mnohým pacientom po mŕtvici už nikdy nevráti.
Je to míľnik v lekárskom výskume, najmä preto, že neexistuje žiadny liek, ktorý by sa ukázal ako účinný pri rehabilitácii. Pacientom tak zostáva len fyzikálna terapia, ktorá pomáha obnoviť signálne dráhy mozgu s cieľom obnoviť motorické funkcie.
„Cieľom je mať liek, ktorý by mohli pacienti po mŕtvici užívať a ktorý by vyvolal účinky rehabilitácie,“ povedal hlavný autor Dr. S. Thomas Carmichael, profesor a predseda neurologickej kliniky UCLA. „Rehabilitácia po cievnej mozgovej príhode má obmedzené skutočné účinky, pretože väčšina pacientov nedokáže udržať intenzitu rehabilitácie potrebnú na zotavenie po cievnej mozgovej príhode.“
„Navyše, liečba mŕtvice nie je ako vo väčšine iných oblastí medicíny, kde sú k dispozícii lieky na liečbu ochorenia - napríklad v kardiológii, infekčných chorobách alebo rakovine,“ dodal. „Rehabilitácia je prístup fyzikálnej medicíny, ktorý existuje už desaťročia; potrebujeme posunúť rehabilitáciu do éry molekulárnej medicíny.
Pomocou myších modelov Carmichael a jeho tím najprv identifikovali oblasť v mozgu, v ktorej bola po mozgovej príhode prerušená komunikácia. Táto oblasť bola vzdialená od centrálneho miesta mozgovej príhody. To znamená, že odpojené neuróny boli izolované a nedokázali toto spojenie samy obnoviť. A z tohto dôvodu pacientom zostáva celý rad postihnutí, ktoré brzdia pohyb a motorické funkcie.
Vedci zistili, že mozgová príhoda prerušila komunikáciu s parvalbuminovými neurónovými bunkami, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu pri fungovaní mozgu a správaní jednotlivca, vrátane pohybu. Sú tiež zodpovedné za určitý mozgový rytmus známy ako gama oscilácia, ktorý sa pri mŕtvici stráca. Liek testovaný na myšiach obnovil tieto gama oscilácie a následne znovu prepojil neuróny, čím v podstate vyliečil poškodenie mozgu bez náročnej fyzickej rehabilitácie.
Samozrejme, ide len o prvý krok. Liek DDL-920 bude musieť prejsť rozsiahlymi skúškami bezpečnosti a účinnosti na ľuďoch. Ide však o prelomový objav v liečbe mŕtvice, ktorý by mohol priniesť úžitok miliónom ľudí. Hoci zotavenie z cievnej mozgovej príhody závisí od toho, kde v mozgu došlo k úrazu, je to často dlhá a náročná cesta k obnoveniu primeranej pohybovej a motorickej funkcie. Liek, ktorý by mohol pomôcť mozgu znovu prepojiť tieto prerušené spojenia, by bol pre pacientov, ktorí okrem fyzikálnej terapie nemajú žiadnu inú lekársku intervenciu, prevratný.
„Farmakologické posilnenie funkcie parvalbuminových interneurónov zlepšuje motorické zotavenie po cievnej mozgovej príhode, čím reprodukuje rehabilitačné zotavenie,“ uviedli vedci. „Tieto zistenia identifikujú mozgové okruhy, ktoré sprostredkúvajú rehabilitačno-rekonvalescenčné zotavenie, a možnosť racionálneho výberu farmakologických látok na poskytnutie prvého molekulárno-rehabilitačného terapeutika.“
Štúdia bola nedávno uverejnená v magazíne Nature Communications.