Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Ručné zariadenie rýchlo ukáže koncentráciu kontaminácie vody

Ručné zariadenie rýchlo ukáže koncentráciu kontaminácie vody
Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
22. 2. 2022
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

V roku 2019 tím výskumníkov z Northwesternskej univerzity vyvinul lacný testovací systém na detekciu hladín fluoridov vo vode. Nasledujúci rok predstavili nový systém, ktorý dokázal odhaliť 17 rôznych kontaminantov v jedinej kvapke vody, a teraz bolo toto nastavenie aktualizované, aby nielenže potvrdilo kontamináciu, ale aj indikovalo úrovne koncentrácie.

Pôvodný vývoj bol nazvaný ako RNA výstupné senzory aktivované indukciou ligandu alebo skrátene ROSALIND. Využitím bezbunkovej syntetickej biológie – kde sú „molekulárne mechanizmy“ buniek (ako DNA, RNA a proteíny) odstránené a preprogramované tak, aby vykonávali nové úlohy – tím vytrhol časti baktérií, ktoré im umožnili „ochutnať veci v ich vode“ a použil tento mechanizmus na testovanie kontaminantov vo vode. Ak by bola jeden zo 17-tich kontaminantov prítomný v jedinej kvapke testovanej vody, výstupné senzory by svietili na zeleno ako jednoduché pozitívne / negatívne vizuálne meradlo.

Každá z ôsmich skúmaviek používa logický obvod "molekulárneho mozgu".

Teraz tím hovorí, že sa mu podarilo pridať akýsi logický obvod „molekulárneho mozgu“ do najnovšej iterácie technológie ROSALIND. Nastavenie stále používa "molekulárne chuťové poháriky" na detekciu kontaminácie vo vzorke, ale každá z lyofilizovaných peliet vložených do súboru ôsmich malých skúmaviek bola preprogramovaná tak, aby mala odlišnú citlivosť na kontaminanty.

ROSALIND 2.0 nielen potvrdzuje kontamináciu vo vzorke vody, ale ukazuje aj úrovne koncentrácie.

Ak by teda skúmavka naľavo v rade svietila nazeleno, koncentrácia vzorky by bola nízka. Ak by všetkých osem skúmaviek zareagovalo na vzorku, potom „je tu veľký problém“. Toto nastavenie doteraz úspešne indikovalo hladiny zinku, antibiotika a priemyselného metabolitu v terénnych testoch, pričom výsledky sa ukázali už do niekoľkých minút.

Konečným cieľom projektu je vyrobiť lacné ručné zariadenie, ktoré ľuďom umožní testovať si vlastnú pitnú vodu priamo na mieste a priebežne monitorovať zdroj vody v priebehu času.

Článok o vývoji ROSALIND 2.0 bol publikovaný v magazíne Nature Chemical Biology.

Ručné zariadenie ROSALIND 2.0 ukáže výsledky už do niekoľkých minút.