Hmyzie roje môžu generovať toľko statickej elektriny ako búrkový mrak

- Autor:
- Roman Mališka
- Zverejnené:
- 2. 11. 2022
- Hodnotenie:
- Už ste hlasovali.
Je známe, že hmyz dokáže vnímať a využívať elektrické polia, no nový výskum ukazuje, že roje môžu skutočne vytvárať atmosférické elektrické náboje. Meraním rozsahu tohto vplyvu vedci zistili, že veľké roje môžu produkovať toľko statického elektrického náboja ako búrkový mrak.
Včely majú k elektrine bližší vzťah, než by ste možno čakali. Vnímajú zmeny elektrických polí, aby sa mohli navigovať ku kvetom. Statický náboj zohráva úlohu pri priľnutí peľu k nim. A počas letu vzduchom môžu získať elektrický náboj. Ale aký vplyv môžu mať včely na atmosférický elektrický náboj, sa doteraz neskúmalo.
„Vždy sme sa pozerali na to, ako fyzika ovplyvňuje biológiu, ale v istom momente sme si uvedomili, že biológia môže ovplyvňovať aj fyziku,“ povedal Ellard Hunting, prvý autor novej štúdie. „Zaujímalo nás, ako rôzne organizmy využívajú statické elektrické polia, ktoré sú prakticky všade v prostredí“.
Vedci z Bristolskej univerzity a z univerzity v Readingu preto merali elektrické polia v blízkosti rojenia včiel. Tím umiestnil monitor elektrického poľa v blízkosti výskumných úľov a meral zmeny, keď sa začalo rojenie. A skutočne, rojace sa včely medonosné zvýšili atmosférickú elektrinu o 100 až 1 000 voltov na meter, v závislosti od hustoty hmyzu v roji.
Na základe tohto východiskového bodu potom tím vyvinul model, ktorý mohol extrapolovať vplyv ďalšieho roja na atmosférický elektrický náboj. Zistilo sa, že najvýraznejší vplyv majú kobylky, pretože sa dokážu rojiť v neuveriteľných, „biblických“ rozmeroch. Výskumníci zmerali ich náboj a skombinovali ho so záznamami o ich hustote počas rojenia a zistili, že môžu vytvárať podobné atmosférické elektrické náboje ako búrkový mrak.
Vedci tvrdia, že vplyv rojaceho sa hmyzu na atmosférické elektrické pole je faktorom, ktorý sa v súčasnosti v klimatických a meteorologických modeloch prehliada. Naznačujú tiež, že podobný vplyv môžu mať aj iné organizmy, napríklad vtáky a mikróby.
Výskum bol nedávno uverejnený v magazíne iScience.