Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Auto Show Detroit 2014 a jeho plug-in modely prestížnych značiek

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
15. 1. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Zaujímavosťou tohtoročnej show bol napríklad taký Ford C-Max Energi Concept, ktorý mal aj solárne články zakomponované v karosérii na streche, MBW i8 s laserovými svetlami a plug-in motorom no tiež aj Audi s 3-dverovým konceptom Allroad Shooting Brake.

Hoci autá na elektrický pohon ešte nepatria k štandardnej súčasti našich ciest, postupne si razia cestu. Množstvo plug-in modelov (teda tzv. áut do zástrčky) je čím viac predstavovaných nie len na alternatívnych výstavách, ale najmä na prestížnych salónoch, akým bol i Auto Show 2014 v Detroite. Renomované značky ako Ford, BMW či Audi tu predstavili svoje vízie plug-in modelov.
Zaujímavosťou bol napríklad taký Ford C-Max Energi Concept, ktorý mal aj solárne články zakomponované v karosérii na streche. Zaberajú plochu 1,5 m2 a skladajú sa z kremíku vsadeného na oceľovom podklade. Hoci rekordy účinnosti neprekonajú a za deň je to len 320 Wh elektrickej energie. K autu patrí i špeciálna konštrukcia v podobe stanu vybavená fresnelovými šošovkami. Tie koncentrujú lúče a konštrukcia stanu naviac sleduje pohyb slnka.

Ford s konceptom solárnych článkov i stanovej konštrukcie na streche
Audi sa predstavila s 3-dverovým konceptom Allroad Shooting Brake, taktiež plug-in model s výkon 300 kW a kombinovanou spotrebou 1,9 l na 100 km (Audi má tiež i nový hybridný model Audi Sport Quattro Laserlight s laserovými svetlami, no ten predstavili na CES 2014 v Las Vegas).

Plug-in Audi Allroad
Laserovým svetlám však neodolala ani automobilka BMW. Prináša laserové svetlá, rovnako ako plug-in model i8. Dotiahla tak víziu starú 5 rokov – koncept BMW Vision Efficient Dynamics. Zaujímavý je i „kľúč“ od tohto auta s LCD displejom zobrazujúcim stav batérie i paliva a množstvo kilometrov, ktoré ešte prejdete. Do predaja príde do konca tohto roka.

BMW s laserovými svetlami a plug-in modelom i8

Futuristický kľúč od BMW i8