Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

iCam HD je vašimi očami i ušami doma aj v práci

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
19. 5. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Mali ste niekedy na dovolenke zlý pocit z toho, že neviete čo sa deje vo vnútri vášho domu či bytu ? A čo tak si to na diaľku skontrolovať. Áno, dnes už bežne existujú rôzne IP kamery, ale my vám ukážeme jednu, ešte univerzálnejšiu, ktorá si so sebou prináša množstvo zaujímavostí.

Mnohé objekty sú dnes v súvislosti s bezpečnosťou chránené kamerovými systémami. Platí to aj pre byty či rodinné domy. No málokedy tieto kamerové zariadenia v sebe spájajú viaceré výdobytky techniky. To sa však vývojári rozhodli zmeniť. Ich riešenie sa volá iCam HD. Ide o multifunkčné zariadenie, ktoré spolupracuje so známym komunikačným programom Skype a popri tom zaznamenáva video, audio, fotografuje, pomocou senzorov stráži dom, ale aj malé deti.

„Mamky napríklad uvítajú, keď majú bábätko a musia odbehnúť na nákup, uvítajú kameru, ktorá im zavolá i napíše cez Skype. Ďalej sa na kamere umožňuje, že z mp3 prehrávača začne hrať hudba, alebo ukľudňujúci hlas otca, mamy. Na smartfóne (Android aj iOS) pozeráte, čo dieťa robí a môžete s ním aj komunikovať,“ vraví Nihad Malkic zo spoločnosti Akruks. 

Inštaláciu kamery zvládne v priebehu dvoch minút i laik. Stačí si stiahnuť aplikáciu z iTunes či Google Play a tá po zadaní prístupových parametrov vygeneruje QR kód. Tento potom priamo na displeji smartfónu treba ukázať pred objektívom kamery, ktorá sa už o všetko ostatné postará sama. Kamera je napájaná cez mikro USB konektor. Vďaka tomu môže byť pomocou externej batérie aj mobilná. Stačí ju umiestniť v blízkosti detskej postieľky, v domácnosti alebo na pracovisku. Dá sa cez ňu rozprávať s človekom na druhej strane, alebo ju dokonca otáčať do strán a takto monitorovať väčší priestor.

„Kamera sa ovláda jednoducho, lebo komunikačný kanál, ktorý je vybratý na komunikáciu s kamerou je Skype, takže v rámci pokynov napíšete len left – right – up - down a ešte vám systém zašle odpoveď, že dobre - s úsmevom.“ Pri spojení s iPhonom stačí len potriasť ním do smeru, kam sa má kamera natočiť. Pri zariadení iCam sa dá ďalej nastaviť aj to, či chcete aby kamera reagovala na pohyb alebo na zvuk. Obsahuje totiž klasický pohybový senzor nastavený na vzdialenosť 5 metrov, pri ktorom sa nastavujú rôzne úrovne citlivosti. Celý záznam sa dá tiež nahrávať na mikro SD kartu do veľkosti 32 gigabajtov, ale prípadne aj do cloudového úložiska.

„Ak sme na pláži a nemáme Skype a smartfón, kamera vtedy využije 15 GB úložný priestor na Google pre video. Vždy večer si pozriete, čo sa dialo u vás doma, v kancelárii, predajni.“ Kamera zaznamenáva video v HD ready kvalite, teda 720p, v kodeku H264, prípadne vo formáte MJPEG, z ktorého sa potom dajú vytvoriť aj fotografie. No a na záver treba ešte spomenúť bezpečnosť.

„Čo sa týka kryptovania, je vybraté 256 bitové kryptovanie, a kanál je Skype, takže sa nebojte sa, že vás sused kontroluje, čo sa u vás doma robí.“ Na jedno nabitie vydrží kamera fungovať asi dvadsať štyri hodín. Zaujímavé zariadenie je tak pripravené plniť príkazy používateľa a chrániť ním určené prostredie. Prípadne sa zahrá na pestúnku a dá vedieť čo sa s malou ratolesťou deje. Multifunkčné zariadenia tak môže byť v domácnosti naozaj veľkým pomocníkom.