Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Lietajúci hmyz sa prezradí "hudbou" svojich krídel

Lietajúci hmyz sa prezradí "hudbou" svojich krídel
Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
2. 6. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Otravný lietajúci hmyz nás občas dokáže poriadne rozhodiť – v rýchlosti, akou okolo lieta niekedy neodkážeme presne určiť, či ide o neškodnú prerastenú muchu, alebo niečo nebezpečnejšie. Vedci z UC Riverside však ponúkajú riešenie v podobe zvukového identifikačného systému, ktorý bude pomáhať poľnohospodárom.

Vedci z UC Riverside prišli na to, ako identifikovať hmyz okamžite, keď sa zjaví vo vašej blízkosti. Využívajú na to zvukový identifikačný prístroj. Ten obsahuje lasery, ktoré dokážu „preložiť“ neuveriteľne rýchly trepot krídel hmyzu do audio signálu. Každý tvor má totiž inú frekvenciu chvenia krídel, rovnako ako tempo a tón. Vďaka jedinečným pohybom, ktoré tvoria v tomto novom audio systéme zvuk, či dokonca hudbu, môžu vedci identifikovať s vysokou presnosťou, až 88%, o akého lietajúceho tvora ide. Toto číslo sa ešte zvýši v prípade, že sa berie do úvahy miesto, kde hľadáte, rovnako i časť dňa.

Tento systém však nevznikol pre nadšencov a mladých prírodovedcov. Je to časť výskumu určená farmárom a poľnohospodárom, ktorý potrebujú monitorovať škodcov, no nemajú drahé vybavenie či potrebné finančné prostriedky. Toto zariadenie je totiž poriadne lacné – stojí spolu iba 10 dolárov a funguje na solárny pohon. Okrem toho, farmári dokážu okamžite určiť, o akého škodca ide a nepotrebujú odborníkov na potvrdenie. Zariadenia sa zatiaľ využíva iba na Havaji a v Brazílii, no UC Riverside verí, že do roka sa im podarí preraziť po celom svete.