Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

"Lietajúce oslíky" nad Afrikou budú doručovať tovar

"Lietajúce oslíky" nad Afrikou budú doručovať tovar
Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
18. 3. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Dróny čaká podľa všetkého svetlá budúcnosť - počíta sa s nimi nielen vo filmovom či vojenskom svete, ale i v prepravnom priemysle. Podobnému projektu s prepravou sa venuje i výzva s názvom Flying Donkey Challenge (teda výzva lietajúceho oslíka), ktorá má veru poriadny marketingový rozmer.

Flying Donkey Challnege je spočiatku skôr súťaž, do ktorej sa doteraz prihlásilo 33 súťažiacich. Budú sa so svojimi drónami pretekať vo viacerých kolách. Všetko vyústi do veľkého finále pretekov okolo Mount Kenya. Víťaz získa niekoľko miliónovú odmenu, ak to zvládne za 24 hodín. Každý zo súťažiacich si do 8.novembra pripraví svojho „lietajúceho oslíka“ – bezpilotné lietadlo, ktoré unesie náklad s hmotnosťou 20 kg.

To je prvá časť. Cieľom súťaže je v konečnom dôsledku totiž niečo ako „verejné obstarávanie“, teda okrem predháňania sa, kto je lepší, bude mať investor i šancu spoznať ten najlepší možný drón na prepravu nákladu. To chcú usporiadatelia súťaže využiť v rovnomennom projekte Flying Donkey – plánujú takto zásobovať tovarom ľudí v Afrike. Infraštruktúra ciest je podľa nich na viacerých miestach katastrofálna a je ťažké dopraviť tovar na určené miesta. S použitím drónov by to však nemal byť problém. „Technológia komerčných drónov má silný potenciál na to, aby tu pomohla prekonať obmedzenia kontinentálnej prepravnej infraštruktúry a doručenia tovaru a služieb do vzdialených regiónov – urýchľovať nový model biznisu a doručovacích služieb,“ vraví Kamal Bhattacharya, šéf v IBM Research, Afrika. Do projektu sú zainteresovaní aj velikáni ako Swiss Airlines, Swiss WorldCargo, NCCR Switzerland (spoločnosť sa zaoberá výskumom robotiky). Projekt je však dlhodobejší, plánuje sa na najbližších niekoľko rokov.