Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

ATOS má v talóne viacero inovatívnych riešení pre zefektívnenie biznisu

Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
12. 4. 2019
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Podujatie Mobile World Congress v španielskej Barcelone sa síce nieslo najmä v predstavení nových smartfónov, no na výstavnej ploche sa dali nájsť aj ďalšie zaujímavé technológie súvisiace s dnešnou digitálnou mobilnou dobou. Vývojári zo spoločnosti ATOS si so sebou priniesli hneď niekoľko inovatívnych riešení. Ich nasadenie môže v mnohých oblastiach zefektívniť a uľahčiť niektoré činnosti nielen firmám, ale aj bezpečnostným a záchranným zložkám, či dokonca samotným koncovým používateľom.

Rozvoj pokročilých analytických nástrojov, strojového učenia, umelej inteligencie, senzorov a zariadení v ekosystéme internetu vecí, či príchod mobilnej dátovej siete 5G, súvisí so spracovaním značného množstva dát. Aj preto čoraz viac firiem začína uvažovať nad ich presunom do cloudových systémov, čiže do vzdialených dátových úložísk.

Podľa požiadaviek si môžu zvoliť buď privátne alebo verejné cloudové systémy, no vývojári z ATOSu si pre firmy pripravili zaujímavé spojenie oboch riešení v podobe organizovaného hybridného cloudu ATOS Canopy.

„Významná časť firiem sa chce stať viac agilnými, čiže využitie cloudu v architektúre mikro služieb im umožní byť rýchlejší z pohľadu nových funkcií, ktoré môžu priniesť svojim klientom. Naše riešenie im tiež pomôže získať výhodu synergie oboch systémov s cieľom zníženia celkovej ceny vlastníctva vďaka hosťovaniu a manažmentu pracovných úloh,“ vysvetľuje pán Oliver Kleinhenz, ATOS.

Hybridný cloudový systém je súčasťou komplexného riešenia, ktoré dostalo zaujímavý názov „továreň digitálnej transformácie“. Tá je kombináciou rôznych nástrojov a skúseností odborníkov z ATOSu.

„Vďaka nástrojom sa dá veľa činností automatizovať. Máme nástroje pre zmenu platforiem, zmenu hosťovania určitých dát a určitej logiky. Keď nie je možná automatizácia, prinášame skúsenosti v tom, ako kategorizovať dáta, ako kategorizovať logické operácie a ako to všetko migrovať do cloudových modulov,“ dodáva pán Oliver Kleinhenz, ATOS.

Vo vývojárskej dielni ATOSu vznikajú aj riešenia pre takzvané kritické komunikácie, ktoré sa sústredia na políciu, armádu, bezpečnostné služby či záchranné zložky. Patrí sem napríklad prenosná LTE stanica, ktorá dokáže vytvoriť privátnu mobilnú sieť s dosahom 10 kilometrov pre až 1 000 používateľov. K dispozícii je dokonca aj jej miniatúrne vyhotovenie.

„Mikro verzia má rovnaký softvér ako makro verzia, ale dá sa použiť v aute či v batohu. Má dosah 2 kilometre a s touto verziou môžete obslúžiť 100 používateľov, pričom služby sú v rovnaké - video, hlas, dáta a tak ďalej,“ hovorí pán Thierry Buffenoir, ATOS.

Pre kritické misie je z dielne ATOSu k dispozícii najmä aplikácia vo forme digitálnej vysielačky, s možnosťami posielania videí a iných dát, spolu s GPS lokalizáciou.

Pozornosti ATOSu však neunikol ani ekosystém internetu vecí. Vďaka privátnej SIM karte a špeciálnemu zariadeniu tak používateľ môže vo svojom smartfóne sledovať informácie zaslané v pravidelných intervaloch z rôznych IoT senzorov.

„S rovnakým zariadením sa môžeme pripojiť na vysoko rýchlostný senzor, ako je napríklad kamera alebo kamera na drone. Môžete pripojiť aj niektoré senzory s veľmi nízkou rýchlosťou, ako sú napríklad senzory pre monitorovanie pohybu, teploty alebo tlaku,“ dopĺňa pán Thierry Buffenoir, ATOS.

S príchodom nových technológií uprednostňuje nová generácia zamestnancov pri práci najmä mobilitu. Tomuto trendu sa prispôsobila aj nová verzia systému takzvanej digitálnej pracovnej plochy.

„Musíme vylepšiť služby pre koncových používateľov, s cieľom im poslúžiť, postarať sa o nich. Dať im možnosť zvoliť si najlepšie miesto na prácu, aké môžu mať, s dôrazom na flexibilitu a agilitu, aby mohli organizáciám prinášať hodnoty,“ hovorí pán Alex Caballero, ATOS.

V digitálnom veku sa k slovu hlási aj umelá inteligencia s algoritmami strojového učenia, ktorá sa dá využiť nielen pre automatizáciu opakujúcich sa procesov, ale môže získať tiež podobu takzvaného chat bota, teda systému, ktorý chápe významu ľudskej reči. Ten pritom nemusí slúžiť len v rámci firiem, ale dá sa využiť aj pre komunikáciu na webových stránkach či sociálnych sieťach. No a pochvaľovať si ho budú určite aj call centrá.

„Získate výhodu v tom, že máte podporu 7 dní v týždni, 24 hodín denne. S použitím chat botov sa zlepšia aj vzťahy s klientmi. Čiže môžu odstrániť problém malých firiem, kedy mohli odpovedať iba v pracovných hodinách,“ uzatvára pán Alex Caballero, ATOS.

Nová digitálna éra, nazývaná aj ako Industry 4.0, už pomaličky klope na dvere. Aj vďaka komplexným riešeniam ATOSu sa firmy môžu na jej príchod patrične pripraviť a dopredu nasadiť systémy, ktoré zvýšia efektivitu ich biznisu. Rozhodne sa to môže pozitívne odraziť aj na spokojnosti koncových spotrebiteľov.