Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Flotile kamiónov slovenského prepravcu pomáhajú aj moderné technológie

Autor:
Lubo Straka
Zverejnené:
20. 7. 2023
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Zrejme nikto z nás sa už dnes nepozastaví nad tým, že nakúpi vždy to, čo potrebuje priamo vo svojom okolí. Nie je za tým nič iné ako preprava tovaru, ktorá funguje už od staroveku. No taká autodoprava si začala svoju históriu písať až v roku 1896, keď pán Daimler skonštruoval prvý nákladiak so spaľovacím motorom. Dnes je už všetko inak. Aj kamiónovú dopravu ovládli technológie. Už od roku 1993 ich začal na Slovensku využívať aj známy prepravca Chedos.

Dostať dnes tovar z jedného bodu do druhého už nie je také náročné ako niekedy. Medzikontinentálne si ľudstvo pomohlo lietadlami, no a po pevnine už dlhoročne fungujú vlaky a samozrejme autá. Kamióny si pritom prešli zaujímavým vývojom, vďaka ktorému dnes odvezú naozaj veľa.

„V našom portfóliu máme vozidlá s objemom motora 13 litrov, s výkonom motora od 450 do 500 koní. V pohode spĺňajú emisnú normu EURO 6. Odvezú až 26 ton nákladu a objem tovaru až 100 metrov kubických. Čo sa dá prirovnať k dvojizbovému bytu,“ hovorí Milan Ivor, manažér cestnej dopravy, Chedos.

Vozidlá jazdia nielen po vnútroštátnych, ale aj po medzinárodných cestách. Ich vodiči sú pritom neustále prepojení s dispečingom pomocou mobilných technológií. Takto má aj samotná centrála prehľad o tom, kde sa vozy nachádzajú a čo sa s nimi deje.

„V reálnom čase získavame údaje z našich ťahačov cez satelitný a polohový systém TDM, kde vieme presne určiť polohu našich vozidiel, vyhodnotiť prácu našich vodičov a informovať nášho zákazníka o presnom dodania tovaru, aby si vedel naplánovať výrobu,“ dodáva Milan Ivor, manažér cestnej dopravy, Chedos.

S efektívnosťou však Chedosu pomáhajú aj ďalšie technológie, a to už priamo pri príprave ciest vozidiel. Moderný, bezpapierový systém plánovania tak dokázal Tatrancom zrýchliť procesy a tiež skrátiť časy doručenia.

„Len čo príde požiadavka prepravy, dispečeri okamžite na monitore vidia voľné kapacity, dostupnosť našich áut na dvore, ale aj na cestách v teréne. Systém potom sám na základe aktuálnych mapových podkladov dokáže vyhodnotiť a doporučiť najoptimálnejšie trasy. A to aj na základe veľkosti a váhy tovaru. To, čo potom podľa jeho rozhodnutia druhej strane sľúbime, vieme aj dodržať,“ vysvetľuje Jozef Mrva, manažér logistiky, Chedos.

Logisti spod Tatier musia mať pritom pod plnou kontrolou aj technický stav svojho vozového parku. Pravidelný servis totiž minimalizuje chyby vozidla pri preprave a prispieva tak k úspešnosti doručovania nákladu. No ani tu by sa to bez technológií neobišlo.

„Len technicky spoľahlivé vozidlo dokáže vykonať prepravu tovaru z bodu A do bodu B v požadovanej kvalite a čase. Aby naozaj spoľahlivé bolo, je dôležité sledovať servisný interval, ktorý môže byť časový alebo kilometrický. Ak ho teda kamión dosiahne, putuje na naše vlastné servisné oddelenie, kde sa mu venujú naši profesionálni servisní technici,“ hovorí Dušan Stercz, technický riaditeľ, Chedos.

Technici z Chedosu pritom kontrolujú vozidlá aj po vlastnej osi, a teda nielen cez počítače. No keďže majú moderné nákladné vozidlá v sebe elektroniky viac ako dosť, digitálna diagnostika sa obísť nedá.

„Auto je plné senzorov, ktoré všetko sledujú, a tak v priebehu krátkeho času dokážeme zistiť, či niektorý z nich niečo odhalil. Ak je to tak, priamo u nás sa pustíme aj do opráv. Nemusíme tak čakať na to, kým auto prevezme nejaký servis a bude sa mu venovať. Takto vieme výrazne skrátiť časy opráv a následne autá rýchlo zaradiť späť do firemnej flotily,“ uzatvára Dušan Stercz, technický riaditeľ, Chedos.

60 kamiónová flotila CHEDOSu prejde za rok zhruba 7,5 milióna kilometrov a prepraví asi 160 tisíc ton tovaru. Ak teda nejaké ich vozidlo na ceste zbadáte, je možné, že práve vezie dôležitý tovar aj k vám do regiónu.