Autorove články
-
Vizuálna komunikácia pomáha pri vyšetreniach v rámci telemedicíny
- Zverejnené:
- 8. 7. 2024
Je lepšie raz vidieť ako 100x počuť. Svoje vedia o tom aj lekári, najmä v súvislosti s pacientmi. V rámci telemedicíny by v tomto smere mohla pomôcť aj technológia vizuálnej komunikácie z dielne spoločnosti CISCO. Zdravotní pracovníci tak dokážu aj na diaľku komunikovať s pacientom a rozobrať s ním napríklad analýzu röntgenového snímku, prípadne iný vizuálny výsledok diagnostiky. Zároveň sa však takto dokáže stretnúť navzájom aj skupina lekárov a prekonzultuje prípady v rámci digitálneho konzília.
-
Po elektronickom recepte sa Union púšťa aj do projektu telemedicíny
- Zverejnené:
- 8. 7. 2024
Základom technologického napredovania zdravotníctva je rozhodne aj digitalizácia. Slovensko má v tomto smere ešte značné medzery, no napriek tomu je tu aj významný projekt, ktorý sa stal príkladom aj pre iné krajiny. Je ním elektronický recept. Znamená to, že v rámci bezpapierovej komunikácie dokáže lekár predpísať lieky aj bez toho, aby sme museli navštevovať ambulanciu. Znie to síce jednoducho, no v pozadí sa o to, aj v zdravotných poisťovniach, stará nemalé množstvo technológií. Union sa pritom rozhodol, že v rámci ďalšieho technologického pokroku sa po úspešnom elektronickom recepte pustí aj do telemedicíny.
-
Technológie pomáhajú lôžkovým oddeleniam riešiť nedostatok zdravotných sestier
- Zverejnené:
- 8. 7. 2024
Starostlivosť o pacientov v lôžkových častiach nemocnice si nepochybne vyžaduje aj pravidelné obchôdzky zdravotných sestier. Či už kontrola životných funkcií, prípadne i dávkovanie liekov. No objaviť sa môžu aj nečakané situácie, pri ktorých môže pacient z postele padnúť a nevie si zavolať pomoc. Práve pre tieto prípady prichádzajú na pomoc technológie spoločnosti Konica Minolta. Ich špeciálne kamery s umelou inteligenciou dokážu totiž kritické situácie vyhodnotiť a okamžite privolajú pomoc. Takto dokážu nemocnice istým spôsobom riešiť aj nedostatok zdravotných sestier.
-
Inovácie posúvajú zdravotnícke zariadenie v banskobystrickej nemocnici
- Zverejnené:
- 4. 7. 2024
Sú to nepochybne aj technológie, ktoré posúvajú úroveň zdravotníctva vpred. Nové systémy diagnostiky, či robotické pracoviská chirurgie. Aj takéto inovácie už fungujú i na Slovensku. Pomerne skoro s nimi začala aj Roosveltova nemocnica v Banskej Bystrici. No rozhodne tam neskončila. Zdravotnícke zariadenie ráta s modernými technológiami aj do ďalších rokov a okrem iného plánuje i zaujímavú novinku v podobe inovačného centra. Podrobnosti prezradila našej redakcii priamo riaditeľka nemocnice.
-
Slovenský telemedicínsky softvér sa zlepšuje aj pomocou umelej inteligencie
- Zverejnené:
- 4. 7. 2024
Keď sa povie telemedicína, niektorým sa v mysli vybavia aj také smart náramky, ktoré merajú tep, prípadne saturáciu alebo teplotu. No toto odvetvie zďaleka netvoria len senzory, ktoré merajú vitálne funkcie ľudí, ako je aj EKG. Za všetkým je totiž najmä prenos získaných údajov, i v reálnom čase, na správne miesto, napríklad aj priamo k lekárovi. No a druhou významnou podmienkou pre telemedicínu je aj dôležité spracovanie a vyhodnotenie získaných údajov. Ide pritom o odvetvie, ktorého sa už tiež začína vo väčšej miere dotýkať aj umelá inteligencia.
-
Čo všetko sa skrýva za príbehom známych elektrických rozvádzačov?
- Zverejnené:
- 4. 7. 2024
Kým sa elektrická energia dostane z elektrárne do domu, bytu, či fabriky, prejde si pomerne dlhou cestou distribúcie. Jej súčasťou sú pritom aj nízkonapäťové rozvodné siete, ktorých kostru tvoria i rôzne typy rozvádzačov. Nakoniec tie pomáhajú zabezpečiť funkčnosť, bezpečnosť a stabilitu celej distribučnej siete. Zároveň tvoria aj súčasť prirodzeného prostredia našich miest, obcí, vlastných či priľahlých pozemkov. Jednoducho ich vidíme takmer všade. Už viac ako 30 rokov sa ich výrobe venujú aj v Hasme v Krompachoch. A práve tam sme zisťovali ako taký moderný rozvádzač vzniká a čo všetko musí spĺňať.
-
Unikátne využívanie dronov v energetickej firme na východnom Slovensku
- Zverejnené:
- 4. 7. 2024
Elektrina je dnes komoditou, bez ktorej si svoj život dokáže predstaviť naozaj len málokto. Preto ak vypadne jej dodávka, sme ako stratení. No nie vždy sa však podarí chyby odstrániť okamžite, najmä ak ich treba najskôr nájsť. Tím odborníkov sa musí často vybrať za každého počasia aj do terénu a kopcov, aby odhalil prípadné zlyhanie vedenia, či inú technickú poruchu.
-
Technológie, ktoré inovujú a zefektívňujú komíny aj v starších domoch
- Zverejnené:
- 26. 6. 2024
Treba povedať, že na viacerých miestach Slovenska stále vyhráva kúrenie pevným palivom. Nie každý však zrejme vie, že aby to bolo naozaj efektívne, mal by v prvom rade dobre fungovať aj komín. Mnohé domácnosti pritom používajú ešte tie pôvodné, murované.
-
Technológie pomáhajú pri výrobe korenín v Mäspome
- Zverejnené:
- 25. 6. 2024
K teplým slnečným lúčom patrí už neodmysliteľne aj grilovanie. Väčšina Slovákov zrejme miluje úpravu jedla v tomto štýle. No samotný oheň, či teplo, teda správna teplota, je len jedným zo základov úspechu. Tým ďalším sú nepochybne koreniny, ktoré chuť jedla, a nielen grilovaného, výrazne dotvoria. Už od roku 1991 sa im venujú aj Slováci zo zvolenskej Mäspomy. A ako inak, pomáhajú im pri tom technológie. Čo všetko teda stojí za príbehom korenín?
-
Nórsky systém ukladania energie a riadenia elektriny, ktorý vzniká na Slovensku
- Zverejnené:
- 15. 5. 2024
Faraday, Volta, Ampere, Henry, Edison, či Tesla, ale aj Pixii . Všetko sú to mená, ktoré spája jeden z najväčších vynálezov ľudstva - elektrina. Len málokto z nás si bez nej dokáže predstaviť život, či firmy výrobu. No nie vždy je všetko s elektrinou bezproblémové. Občas sa stane, že napätie v sieti zakolíše a naruší chod niektorých spotrebičov, prípadne sa rozídu fázy. Alebo sa výrobný podnik prepočíta s množstvom potrebnej elektriny a prekročí objednané množstvo, či transformátor dostane zabrať v dôsledku preťaženia.