Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Seat používa drony na rýchlu a ekologickú prepravu súčiastok

Seat používa drony na rýchlu a ekologickú prepravu súčiastok
Autor:
Lubo Straka
Zverejnené:
26. 11. 2019
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Známa automobilka Seat spustila priekopnícky projekt, v ktorom používa drony na prepravu súčiastok. Len za 15 minút takto dokáže doslova doletieť volant z logistického centra na montážnu linku. Takéto technologické riešenie zvyšuje účinnosť a flexibilitu a znižuje environmentálne vplyvy.

Predchádzanie lesným požiarom, hraničné hliadky a dokonca už aj daňová kontrola. Aj na takéto činnosti sa začínajú používať drony. Na oblohe ich teda pribúda a rovnako sa rozširujú aj ciele ich využitia. Novinkou v tomto smere je využitie pre prepravu komponentov pri výrobe automobilov.

Do takéhoto riešenia sa pustila aj známa automobilka Seat, v spolupráci so spoločnosťou Grupo Sesé. V pilotnom projekte tak roboty dodávajú komponenty z logistického centra priamo do montážnych dielní, a to len za 15 minút. Takto sa dá znížiť čas dodávania súčiastok až o 80 percent.

Potom ako vznikne v montážnej dielni požiadavka na dodávku špecifického volantu, aktivuje sa protokol dronu. Objednávka je prijatá v logistickom centre a v rámci nej sa komponent naloží do kapsuly z uhlíkových vlákien, ktorá váži 5 a pol kilogramu. Tá je pevne spojená s robotom pomocou elektromagnetu. Volant je tak pripravený na dodávku vzduchom cez dron, ktorý má svoju vzletovú plochu.

Dron s priemerom 1,7 metra následne vzlietne a letí do vzdialenosti 2 km, do montážnej dielne Seatu. Letí autonómne, vo výške 95 metrov, nad strechou závodu, rýchlosťou 40 km za hodinu. Od jeho vzletu trvá len 4 minúty, kým sa dron s kapsulou dostane na miesto určenia. Celý proces pritom trvá celkovo 15 minút, od aktivácie protokolu až po čas, kedy je volant pripravený na inštaláciu vo výrobnej linke.

Táto inovácia podporuje v automobilke myšlienku priemyslu 4.0 a prináša väčšiu efektívnosť. Okrem toho je, podľa slov koncernu, tento systém v prevádzke bez emisií, keďže drony fungujú s elektrickými batériami. Zníženie emisií CO2 by tak oproti alternatívnej preprave dosiahlo asi jednu tonu.

Podobné články