Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

easyJet postupne aplikuje najnovšie technológie pri Airbusoch

easyJet postupne aplikuje najnovšie technológie pri Airbusoch
Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
27. 5. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Najväčšia britská letecká spoločnosť easyJet plánuje v blízkej dobe aplikovať viacero najnovších technológií do procesu údržby lietadiel, ale aj celkového zmodernizovania systému. Nebudú chýbať dróny, zobrazovacie systémy s rozšírenou realitou či poriadne odolné tablety, ktoré nahradia množstvo papierov.

Britská spoločnosť easyJet ohlásila, že v najbližších mesiacoch chystá viaceré zmeny. Chce totiž zmodernizovať svoj systém údržby i administrácie. Pomocou inovatívnych technológií pri údržbe lietadlového parku 220 Airbusov A319 a A320 by mala byť údržba efektívnejšia – a tak plánuje znížiť dobu meškania pri zachovaní presnosti a bezpečnosti. Technológie sa zídu najmä vo vzdialenejších častiach sveta. easyJet totiž lieta až na 138 letísk sveta.

Jednou z noviniek majú byť dróny. V spolupráci s Univerzitou v Bristole a jej Leteckým a robotickým tímom upravujú dróny tak, aby ich mohli použiť pri kontrole údržby Airbusov. Dróny budú scanovať, posudzovať a následne hlásiť stav lietadla leteckým inžinierom. Tí rozhodnú o ďalších údržbárskych prácach. Ich zavedenie sa plánuje už budúci rok.

Ďalšou novinkou bude technológia od spoločnosti Vuzix, ktorá umožní vzdialenú kontrolu – technický tím bude vďaka zobrazovacím systémom s rozšírenou realitou priamo sledovať stream v reálnom čase. Momentálne sa musia inžinieri a piloti spoliehať na odosielanie obrázkov emailom a telefonáty s riadiacim operačným centrom. Po novom by teda mali využiť najmodernejšie HD zobrazovacie systémy – v spomínanom reálnom čase.

Predstavia sa aj nové aplikácie vyvinuté easyJetom špeciálne pre ich vnútro-spoločnosťové potreby a ktoré majú zefektívniť každodenné záležitosti a rutinu. Tie sa očakávajú už v priebehu tohto leta.

easyJet chce okrem toho nahradiť papiere a klasické dokumenty technológiami v podobe tabletov Panasonic Toughpad. Majú však prísť i namiesto laptopov. Tablety tak vytvoria z easyJet jednu z prvých leteckých spoločností, ktoré ich využívajú vo všetkých fázach procesu na zemi i vo vzduchu. Tlačené formuláre v kokpite by zase mal nahradiť elektronický papier od Sony. Digitálna forma dokumentov totiž ponúka rýchle operovanie – môžu sa okamžite odosielať do riadiacich centier. Tablety sa pritom očakávajú už koncom tohto mesiaca.