Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Nad hlavami Izraelčanov vznikne futuristická dráha

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
25. 6. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Spoločnosť s názvom skyTran sa v Izraeli chystá postaviť futuristickú jazdnú dráhu - nebude ju totiž tvoriť nič bežné, ale magnetická dráha, ktorá využíva technológiu magnetickej levitácie – teda maglev. Na novom spôsobe dopravy spolupracuje s vesmírnou agentúrou NASA.

Prvá magnetická dráha má vzniknúť v izraelskom Vesmírnom priemyselnom centre (IAI) v Lodi. Vozidlá premávajúce na tejto trati sa budú rovnomenne nazývať skyTran a bude v nich priestor pre dve osoby. V tejto dráhe bude pritom iba jedna koľaj.

Celý projekt myslí najmä na ekológiu – maglev technológia totiž nepotrebuje na svoj chod benzín. Rovnako nový spôsob dopravy odľahčí pozemské cesty a celkove prispeje k lepším podmienkam v mestách i obciach. V praxi by to malo fungovať tak, že si pomocou smartfónu objednáte tento dopravný prostriedok, vyzdvihnete sa na najbližšiu stanicu (maglev dráha sa plánuje vo výške), tam nastúpite do privolaného vozidla a to vás odvezie do vášho cieľa. Skúšobná verzia vozidiel sa bude pohybovať rýchlosťou asi 70 km/h, no do budúcnosti sa plánuje omnoho vyššia. Ak sa testy vydaria a všetko pôjde ako po masle, v Tel Avive vznikne prvá komerčná dráha v predpokladanej hodnote 80 miliónov dolárov. Nasledovať by mali Francúzsko, India či Kalifornia. 

Mimochodom, projekt je známy už niekoľko rokov, no reálne kontúry dostáva až teraz.