Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Výrobné linky čoskoro už aj v letectve

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
27. 8. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Výrobné linky to majú v rámci automobilového priemyslu trochu jednoduchšie – celý deň opakujú určité úkony, ktoré sa však nedajú tak ľahko aplikovať do leteckého priemyslu. Lietadlá sú omnoho väčšie a hoci taký Airbus by nešiel na páse v celej svojej kráse, ale rozložený – i tak sú tieto veľkosti rozhodne väčšie ako pri automobiloch. A oveľa komplikovanejšie. Preto je i náročnejšie vytvoriť pre ne výrobnú linku, no práve o to sa pokúšajú ľudia z projektu VALERI.

Členské organizácie európskeho projektu VALERI (Validation od Advanced Collaborative Robotics for Industrial Applications) pracujú momentálne na mechanizme v podobe robota, ktorý by spravil aj z výroby lietadiel automatický proces. Robotické rameno sa nazýva omniRob a využívať by sa mali najmä na prúcu v uzavretých priestoroch, ktoré sú pre ľudí náročnejšie ako práca v otvorenom prostredí. Použitím robota by sa predišlo chybám.

Jednou z výziev je maximálna flexibilita robota. Kým pri automobilovej výrobnej linke pracuje len do určitej výšky – tá je pri leteckej konštrukcii omnoho vyššia. Rameno teda musí byť i zdvižné a adaptibilné, pracujúce v rôznych uhloch. Ich hardvér i softvér by boli tak naprogramované na rôzne ciele. omniRob by ďalej mali byť mobilné, čo však môže spôsobiť nechcenú nehodu v podobe zrážky s človekom. Preto ich vývojári obdarili aj systémom počítačového videnia a rôznymi senzormi. Robot tak rozozná, že pred ním je nejaká náhodná prekážka a automaticky zastaví. Avšak aj tieto roboty by boli kontrolované – či už kamerami, alebo ľudskými pracovníkmi.

Mimochodom, v rámci konštrukcií v letectve sa robí viacero projektov, jedným z nich je i tento pár robotických rúk z MIT