Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

V armáde iRobot zametať nebude

V armáde iRobot zametať nebude
Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
13. 10. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Spoločnosť iRobot poznáme v našich končinách skôr vďaka výrobe užitočných vysávačov, no tie veru nie sú jediným poľom pôsobnosti iRobota. Ten dodáva svoje zariadenia dokonca aj vládnym úradom – a nie sú to žiadne vysávače.

Roomba či Scooba, to nie sú ani zďaleka jediné produkty spoločnosti iRobot. Tá totiž dodáva svoje zariadenia aj na obranu či prieskum pre vládne úrady. A aby sa na prieskume neznámeho terénu mohli tieto roboty jednoduchšie ovládať, spoločnosť vyvinula systém s názvom uPoint Multi-Robot Control (MRC). Vďaka nemu môžu napríklad vojaci ovládať na diaľku iRobota pomocou tabletu s OS Android. V súčasnosti je po svete v službách rôznych úradov asi 6000 robotov, ktoré sa dajú ovládať joystikom a spolupracujú OS na báze Linuxu. Keď sa však dostane k slovu Android, iRobot s bude ovládať jednoduchšími dotykmi na obrazovku. Má to zároveň odbúrať starosti so školeniami na ovládanie robotov.

Výhodou má byť aj väčšia flexibilita spojená s používaním robota – používatelia budú môcť medzi sebou jednotlivé informácie zdieľať, vymieňať si ovládanie, zachytávať video pomocou príkazov z tabletu a rovno ho i uploadovať do cloudového úložiska. Mimochodom, aplikácia je v spojení s robotom pomocou siete uPoint Robot Radio, pretože Bluetooth by nemuselo byť spoľahlivé v niektorých citlivých situáciách. Systém má prísť do praxe v polovici roku 2015.