S Robo Mate sa pri práci budete cítiť ako Superman

- Autor:
- Roman Mališka
- Zverejnené:
- 22. 6. 2015
- Hodnotenie:
- Už ste hlasovali.
Vývoj exoskeletonov sa doteraz sústredil na laboratóriá, armádu, alebo pre oblasť zdravotníctva ako rehabilitačná terapia, no táto technológia si svoju cestu hľadá už aj v priemysle ako pomocník pre zdvíhanie ťažkých bremien. V nemeckom Štutgarte bol predstavený projekt exoskeletonu Robo-Mate, navrhnutého špeciálne pre priemyselné použitie, ktorý pracovníkovi dá pocit, že 10 kilogramový objekt váži 1 kilogram.
Nie každá úloha v priemyselnom odvetví sa hodí pre automatizáciu a niektoré činnosti si stále vyžadujú ľudského pracovníka, ktorý musí manipulovať s ťažkými predmetmi. Okrem náročnosti a únavy to môže časom so sebou priniesť rôzne zdravotné ťažkosti. Tomuto problému sa snaží zabrániť konzorcium dvanástich výskumných ústavov a podnikov, ktoré od roku 2013 pracujú na projekte napájaného exoskeletonu Robo-Mate.
Robo-Mate pôsobí ako podporný rám, ktorý môže znížiť záťaž práce pri montáži a demontáži až desaťkrát. Skladá sa z radu navzájom previazaných a podporujúcich sa modulov pre paže, trup a nohy.
Ramenný modul aktívne podporuje paže používateľa, ktorý pociťuje len desatinu váhy objektu s ktorým manipuluje. Modul pre trup podporuje chrbát a chrbticu a zabraňuje krúteniu alebo kĺzaniu platničiek. Posledný modul pre nohy podporuje vnútorné strany stehien a pri podrepe sa správa sa ako sedadlo, takže držanie záťaže si nevyžaduje ďalšiu silu.
Prototyp exoskeletonu Robo-Mate bol predstavený v rámci ukážky v inštitúte Fraunhofer IAO v Štutgarde a jeho vývojársky tím tvrdí, že ich čaká ešte veľa práce, kým sa dostanú k finálnej podobe exoskeletonu. Momentálne sa hodnotia požiadavky na bezpečnosť a rieši sa návrch obalu exoskeletonu, aby bol ľahšie prijateľný pre pracovníkov ako každodenný nástroj.