Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Epson: Inovatívna výroba odevov

Epson: Inovatívna výroba odevov
Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
26. 5. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Optimalizovaná výroba módnych a športových odevov – to je jeden z najnovších projektov spoločnosti Epson a popredných špecialistov na odevný hardware a software. Na veľtrhu FESPA Digital v Mníchove tak predviedli naživo výrobu športového odevu od návrhu po koncový produkt.

Spoločnosť Epson - to nie je iba rozšírená realita, ktorej sa často na našich stránkach venujeme. Je to svetovo najväčší výrobca tlačiarní a súvisiacich zobrazovacích zariadení. Proces výroby obsahuje najmodernejšie softwarové a hardwarové technológie a patrí sem celý proces od návrhu cez 3D modelovanie, proofing, sublimačnú tlač farieb až po zhotovený odev. Pracovný koncept s názvom „nasimulovať, vytlačiť a ísť“ integroval nemecký Ústav pre výskum textilu a vlákien (DITF) a spoločnosťami ErgoSoft a Assyst. V úvodnej návrhovej fáze spolupracovala spoločnosť Epson i s Deutsches Mode Institute (DMI) – nemeckou módnou spoločnosťou, ktorá vyrába schémy pomáhajúce návrhárom predvídať sezónne farby. Vzory sa vyrábajú na softwéri Human Solutions/assyst – cad.assyst, kde sa importujú miery klienta pochádzajúce z telesných scanerov alebo tabuliek s rozmermi. Integrujú sa nástrojom assyst Vidya 3D a virtuálne oblečenie sa tak zobrazí. Návrhári teda jednoducho skontrolujú, ako odev bude sedieť na osobe, jeho strih i splývavosť.

Tlačiarne Epson s veľkými formátmi vyrábajú farebne presné simulácie textilných vzorov na atramentovej tlačiarni Epson Stylus Pro 4900 s EFI Fiery XF RIP. Je to 17“ 11-farebná tlačiareň a vytvára celopriestorové farebné simulácie. Konečné návrhy tlačí najnovšia farebná sublimačná tlačiareň SureColor SC-F7100, rovnako od spoločnosti Epson v spolupráci so softwarom Ergosoft Professional RIP. Táto 64“ tlačiareň je vybavená novou technológiou tlačových hláv PrecisionCore TFP spoločnosti Epson a špecializovaným atramentom UltraChrome DS (Epson). Prvky odevov sa napokon pomocou tlačiarne HeatJet 70 EVO3 Calendar tepelne prenesú na textílie Schöller a spájajú sa zváracím strojom Nucleus Ultrasonic – a tak vznikne konečný výrobok.