Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Inovátori zo Slovenska postavili ekologický šmykom riadený elektrický nakladač

Autor:
Lubo Straka
Zverejnené:
9. 6. 2020
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Energiou budúcnosti je rozhodne aj tá elektrická. Jedným z dôvodov je i to, že sa dá vyrábať z obnoviteľných zdrojov. Dnes sa už dostala do osobných áut, vozidiel hromadnej dopravy, úžitkových vozidiel a vďaka vývojárom, z nenápadnej obce Veľká Lehota, aj do šmykom riadeného multifunkčného nakladača. Mnohí ho poznajú len v jeho dieselovej podobe. No svetová inovácia z našej krajiny pridala tomuto stroju značné vylepšenia. Aké, to sa už teraz dozviete.

Či sú to stavebné práce alebo úprava terénu, nikdy sa nezabudne na využitie šmykom riadeného nakladača. Ide o stroj, ktorý je mimoriadne obratný, a tak dokáže pri viacerých činnostiach veľmi efektívne pomáhať.

„Šmykom riadený nakladač znamená, že sa otáča, každý pohyb robí šmykom. Čiže netočia vám nápravy, je to pevné. A stojí vám jedna strana a druhá strana sa vám točí, poháňa“ vysvetľuje pán Igor Kovačič, spolumajiteľ, KOVACO Electric.

Výzvou pre inovátorov z Veľkej Lehoty však bolo postaviť stroj, ktorý v mnohom predbehne svojich dieselových predkov a zároveň bude oveľa ekologickejší. Partia mladých ľudí tak dokázala vytvoriť unikátnu platformu baterkového zariadenia.

„Tak sú tam tri elektromotory, ktoré sú vlastne hnané energiou z baterky. Dva elekotromotory sú na pojazd, čiže pravá strana, ľavá strana, a jeden motor je zvlášť nezávisle na hydrauliku. Tieto tri motory majú rozsah do 10 kilowattov. V špičke dáva každý jeden po 30 kilowattov.“

Možnosť lepšieho ovládania pohonu elektromotorom prináša výhodu aj pri menšom opotrebovaní pneumatík. Vďaka tomu by mali, podľa výrobcu, pri Elise 900-vke vydržať až o takmer 200 moto hodín viac ako pri klasických dieselových strojoch.

Sila elektromotorov spočíva i v tom, že kým dieselový agregát potrebuje čas na to, aby dokázal vyvinúť svoj výkon, elektrický ho má už hneď od prvého momentu. Je až neuveriteľné, čo vďaka tomu stroj Elise 900 utiahol.

Ďalšou výhodou elektromotorov, oproti dieselovým, je to, že ich riadenie môže byť mimoriadne presné pomocou takzvaného mikro posunu. Česko-slovenský stroj z Veľkej Lehoty si tak napríklad poradí pri prenášaní nákladu cez obrubníky, ktoré pri takomto, doslova milimetrovom pohybe vôbec nepoškodí.

O pohon stroja sa pritom stará výkonná batéria. Tá môže byť v základe buď 24 kilowattová alebo vo výkonnejšej verzii až 40 kilowattová. Vďaka sile batérií vydrží stroj pracovať, podľa náročnosti, od troch až do osem hodín. A ani nabíjanie nikoho časovo nezruinuje.

„Cez normálnu nabíjačku je to päť hodín. Keď máte rýchlejšiu nabíjačku, s väčším výkonom, tak je to do tri a pol hodiny. Pri tej menšej baterke, 24 kilowattovej.“

Samotná batéria má svoju váhu, a práve aj to pomohlo vylepšiť konštrukčné riešenie pôvodného slovenského vynálezu.

„Vlastne každý šmykom riadený nakladač, ktorý je poháňaný dieselovým agregátom, tak má vzadu motor. To znamená, aby mal oproti závažie predku, keď niečo dvíha, manipuluje a tak. My máme uloženú baterku medzi kolesami. Čiže to ťažisko je úplne dole. Tá baterka má 850 kíl, čiže tá stabilita je úplne niekde inde,“ dopĺňa pán Igor Kovačič, spolumajiteľ, KOVACO Electric.

Vďaka vylepšenému ťažisku tak stroj prekonáva oveľa väčšie uhly náklonu a zvýšená stabilita mu pomáha aj k tomu, že sa pri náročných prácach len tak ľahko neprevráti.

Výhoda elektriky je aj v tom, že sa o neho netreba starať tak ako o stroje s dieselovým agregátom, s výnimkou udržiavania batérie v pracovnej kondícii.

Ak by sa predsa len niečo na stroji vyskytlo, i mimo predĺženého času údržby, stroj na to dokáže upozorniť a vďaka inovatívnemu riešeniu sa vie s daným problémom oboznámiť aj výrobca, a to diagnostikou dokonca na diaľku.

Je to jedna z vlastností, ktorá oslovila aj obec Kalná nad Hronom a tak sa do porfólia jej pomocníkov dostal aj stroj z KOVACO Electric.

„Sociálny podnik Služby Kalná sa rozhodol pre stroj Elise 900 z dôvodu, že je ekologický, ekonomický, že má nulové emisie. A taktiež hlavne kvôli hlučnosti, nakoľko sa na ňom budú vykonávať práce v dedine, v obci. A takisto pod oknami občanov. Pre nás je veľkou výhodou, že tento stroj Elise 900 nepotrebuje špeciálne školenia, ale podľa toho, čo deklaruje výrobca, by som to zvládla aj ja,“ hovorí pani Ivana Tóthová, sociálny podnik, Služby Kalná.

Prácu s Elise 900 zvládne naozaj každý, a to dokonca nielen keď sedí v kabíne. Česko-slovenský tím totiž stroju pridal možnosť ovládať ho aj na diaľku, podobne ako to poznáme z dronov.

„Vyjdete von z toho stroja, vyberiete si telefón a s diaľkovým ovládaním si to posuniete tam, kde chcete. To je takzvané núdzové diaľkové ovládanie, a potom máte ešte profi diaľkové ovládanie, ktoré si zavesíte na krk a korigujete si kam chcete ísť. Celý stroj je založený na CAN Bus systéme a je to, funguje to na Bluetooth,“ hovorí pán Igor Kovačič, spolumajiteľ, KOVACO Electric.

Medzi najzaujímavejšie vlastnosti česko-slovenského batériového nakladača, riadeného šmykom, patrí jeho multifunkčnosť.

„V prvom rade k tomu ide vlastne 38 druhov prídavných zariadení, hej. Čiže sú to rôzne radlice, zametačky, frézy, čo si len spomeniete. Už máme veľa prídavných zariadení v hlave a vymýšľame každý deň niečo nové,“ dodáva pán Igor Kovačič, spolumajiteľ, KOVACO Electric.

KOVACO Elise 900-vka je tak naplno využiteľná nielen pri úprave terénu a stavebných prácach, ale aj pri zimnej a letnej údržbe ciest a rovnako aj v poľnohospodárskej a lesnej technike. Prináša si mnoho pozitívnych vlastností, ktorými dokázala preskočiť svoje náprotivky so vznetovými motormi. Rozhodne tak budeme o stroji ešte počuť, a to nielen na Slovensku a v Česku, keďže v súčasnosti o neho prejavila záujem aj najväčšia požičovňa techniky na svete z USA a rovnako i významné inštitúcie z mnohých krajín zemegule.