Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Rusko 2015: Žiaden Intel či AMD!

Rusko 2015: Žiaden Intel či AMD!
Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
24. 6. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Rusko sa chystá vo svojej politickej sfére obmedziť používanie procesorov od Intelu či AMD, preto plánuje od roku 2015 ročne nakupovať asi milión zariadení založených na procesore Baikal od domácej spoločnosti T-Platform. Mimochodom, tá tiež využíva ARM základ.

Ruská politika má na technológie prichádzajúce zo západu jasný názor – dokážu sa zaobísť aj bez nej. Vravia o nedokončených záležitostiach ohľadne špionáže NSA ši spolupráci s GPS. Zásadný názor a pevné stanovisko sa však začali týkať už aj počítačových čipov pochádzajúcich zo západu. Veľká a vplyvná krajina ako Rusko sa zrejme už ďalej nechce spoliehať na technológie iných strán, kde, povedzme to úprimne, stále visí hrozba tzv. zadných dvierok. Štátne podniky a organizácie tak už nebudú podporovať kúpu počítačov s mozgom v podobe procesoru od Intelu či AMD. Ruská vláda sa rozhodla, že od roku 2015 bude ročne zaobstarávať asi milión zariadení založených na procesore „Baikal“. Ten pochádza z domácej dielne od spoločnosti T-Platform. Chcete však počuť zaujímavosť? Baikal je však v podstate založený na architektúre ARM (Cortex-A57). Rozchod so západnými technológiami teda nie je až taký radikálny. 

Prvým produktom sa má stať Baikal M a M/S čip, ktorý využíva základ v podobe 64-bitového Cortexu A-57 a disponovať bude frekvenciou 2 GHz. 

(foto: ITAR-TASS)