Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Časozberný dokument o stavbe Kelpies boduje

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
11. 4. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

V Škótskom parku The Helix pribudli ešte minulý rok dve sochy - nie však hocijaké, ale tvoria ich oceľové konštrukcie v tvare gigantických konských hláv. Nazývajú sa The Kelpies a sú súčasťou premeny Helix územia. Teraz však svet zaujal dokument o ich stavbe.

Obe sochy majú výšku asi 30 metrov, hmotnosť viac ako 300 ton, skladajú sa z 3,000 metrov oceľových rúrok a obsahujú 17,000 súčastí. Oceľ sa vyrábala v Yorkshire a vo Falkirku, kde Helix leží, sa o ňu postarala 7-členná posádka spoločnosti SH Structures. Jednotlivé časti a presnosť ich umiestnenia sa najskôr museli detailne naplánovať v 3D programe. Konštrukcia sa začala realizovať v Júni 2013 a dokončili ju v novembri toho istého roku. Zaujímavosťou je, že sochy dokážu neuveriteľne odrážať lúče Slnka i Mesiaca. V podvečerných zorách teda už len čakáte, kedy tadiaľ prebehne Frodo s prsteňom...

Helix ožil vďaka sochám Kelpies

Dôvod, prečo sa o týchto skulptúrach hovorí teraz, je však iný. Pozornosť si získali vďaka zverejneniu časozberného dokumentu o ich výstavbe. Za projektom stojí Walid Salhab, významný filmár z Edinburgu. Môže sa to zdať jednoduché. No Salhab vyhotovil stop-trikom viac ako 120,000 individuálnych fotografií, ktoré robil spolu asi 60 celých dní počas 7 mesiacov. Do výsledného filmu sa dostalo 12,000. Zachytával tak kompletne celú výstavbu. Z odborného hľadiska ide o extrémne náročnú prácu. Napríklad, iba čeľusť koňa sa pridávala k hlavnej stavbe asi 8 hodín. Počas toho musel Salhab brať do úvahy samozrejme i sklon slnečných lúčov. Ani jeden z 12,000 obrázkov pritom neprešiel úpravou – okrem nastavenia kompozície a expozície vo fotoaparáte.