Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Vietnamci sadia stromy na strechy svojich domov

Vietnamci sadia stromy na strechy svojich domov
Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
24. 6. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Môže sa to zdať na prvý pohľad zvláštne, no v preľudnených obytných oblastiach, kam patria napríklad tie vietnamské, potrebujú stavať domy pre stromy – znamená to, že na strechy presne skonštruovaných budov zasadia skutočne strom.

Vo vietnamskom meste Ho Chi Min si môžete objednať najnovšie dom, ktorý má na streche malý sad pre jeden strom. Tento nápad vznikol v miestnej architektonickej spoločnosti Vo Trong Nghia Architects a zároveň sa tak snažili vytvoriť niečo ako oázu v metropole. Takýto dom stojí 156,000 dolárov a tvorí spolu 226 metrov štvorcových. Skladá sa z piatich veľkých boxov rôznych výšok a jeho prednosťou sú už spomínané „green“ strechy so stromom. Nepredstavujte si však hneď sekvoju – strom má k dispozícii 1,5 metra hlbokú pôdu. Stromy majú okrem estetickej či kyslíkovej funkcie i pár praktických vlastností – zlepšujú izoláciu a pomáhajú kryť strechu pred poriadnym dažďom.

                    Stromy a domy

Samotné boxy sa skladajú z bambusového debnenia a betónu, obsahujú tiež dutiny medzi vonkajšími betónovými stenami a vnútornou tehlou. Táto izolácie zabraňuje extrémnemu prenášaniu tepla. Obývačka či jedáleň sú na spodnom poschodí a kúpeľňa so spálňou sú v horných častiach.