Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Bolo zistené, že konzumácia alkoholu môže priamo spôsobiť rakovinu

Bolo zistené, že konzumácia alkoholu môže priamo spôsobiť rakovinu
Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
25. 1. 2022
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Veľká genetická štúdia, ktorá sledovala až 150 000 subjektov viac ako desať rokov, potvrdila priamu príčinnú súvislosť medzi pitím alkoholu a rozvojom rakoviny. Podľa zistení konzumáciu alkoholu spájajú najmä rakovina pažeráka a rakoviny hlavy a krku.

Hoci výskumníci poukazovali na súvislosť medzi konzumáciou alkoholu a rakovinou už mnoho rokov, bolo náročné presne pochopiť, ako alkohol priamo spôsobuje rakovinu, na rozdiel od mnohých škodlivých faktorov životného štýlu, ktoré často súvisia s pitím. Nadmerné požívanie alkoholu je tak často spojené so zlou stravou, fajčením a nedostatkom pohybu. To sú faktory, o ktorých je známe, že zvyšujú riziko rakoviny. Niektorí teda tvrdia, že práve tieto faktory väčšinou zodpovedajú za koreláciu medzi konzumáciou alkoholu a rakovinou.

Táto nová štúdia zaujala nový prístup pri skúmaní vzťahu medzi alkoholom a rakovinou tým, že sa zamerala na génové varianty, o ktorých je známe, že sú spojené s nižšími úrovňami konzumácie alkoholu. Sú známe dva bežné genetické varianty, ktoré znižujú znášanlivosť človeka na alkohol. Znižujú schopnosť človeka rozkladať acetaldehyd, toxickú molekulu produkovanú, keď telo metabolizuje alkohol. Predchádzajúce štúdie zistili, že prítomnosť týchto genetických variantov slúži ako účinná náhrada príjmu alkoholu, pretože pre ľudí s mutáciami sú účinky pitia alkoholu vo všeobecnosti veľmi nepríjemné.

Štúdia skúmala genetické údaje od 150 000 čínskych subjektov. Skupina dokončila niekoľko prieskumov o ich pitných návykoch a ich všeobecné zdravotné záznamy boli sledované viac ako desať rokov. Hodnotenie subjektívnych pitných návykov potvrdilo, že subjekty s génmi nízkej znášanlivosti alkoholu konzumovali výrazne menej alkoholu ako osoby bez génových variantov.

Vo všeobecnosti sa zistilo, že subjekty s jednou alebo dvoma kópiami oboch genetických variantov majú o 13 až 31 percent nižšie riziko rakoviny. Najmä rakoviny, o ktorých bolo predtým známe, že sú spojené s alkoholom, ako je hlava a krk, pažerák, hrubé črevo, konečník a pečeň, boli vo vysokej miere zistené u tých, ktorí pijú viac alkoholu.

Výskum ďalej potvrdil príčinnú súvislosť a zistil, že tí, ktorí mali aspoň jednu kópiu variantu s nízkou znášanlivosťou alkoholu, ktorí stále pravidelne pili alkohol, vykazovali výrazne vyššiu mieru rakoviny hlavy a krku a rakoviny pažeráka. To naznačuje, že neschopnosť rozložiť acetaldehyd môže byť priamo spojená so zvýšeným rizikom rakoviny.

„Tieto zistenia naznačujú, že alkohol priamo spôsobuje niekoľko typov rakoviny a že tieto riziká sa môžu ďalej zvyšovať u ľudí s dedičnou nízkou toleranciou alkoholu, ktorí nedokážu správne metabolizovať alkohol,“ vysvetlil vedúci výskumník projektu Pek Kei.

Darren Griffin, genetik z Kentskej univerzity nazval nové zistenia „spoľahlivé“ a povedal, že sú podložené vynikajúcimi údajmi. Poukázal tiež na to, že toto spojenie medzi alkoholom a rakovinou je len jedným z mnohých spôsobov, ako môže alkohol poškodiť zdravie človeka.

„Návrh štúdie vo svojej podstate izoluje skutočnosť, že sa zdá, že rakovinu spôsobuje konzumácia alkoholu (nie iné faktory životného štýlu),“ povedal Griffin, ktorý na súčasnej štúdii nepracoval. „Takéto štúdie majú ďalekosiahle dôsledky na výber životného štýlu, existuje však celý rad iných spôsobov, ako môže alkohol poškodiť zdravie.“

Ďalší výskumníci, ktorí komentujú nové zistenia, sú opatrní, aby si všimli, že študované genetické varianty sa väčšinou nachádzajú v ázijských populáciách, takže je potrebné viac práce na potvrdenie asociácie v európskych populáciách. Stephen Burgess, štatistik z Cambridgeskej univerzity, zdôraznil toto obmedzenie a zároveň vyzval na ďalší výskum skúmajúci túto asociáciu u iných etník.

„Jedným obmedzením tohto výskumu je, že škodlivý účinok alkoholu na rakovinu sa javí najsilnejší u ľudí, ktorí nedokážu efektívne odbúravať alkohol.“ povedal Burgess. „Neschopnosť efektívne odbúrať alkohol je bežnou črtou u východoázijských populácií, no je menej bežná v európskych populáciách. Je potrebný ďalší výskum, aby sa zistilo, či podobný škodlivý účinok alkoholu na rakovinu platí aj v populáciách európskeho pôvodu.“

Nové zistenia vychádzajú z rozsiahleho súboru dôkazov spájajúcich alkohol so zvýšeným rizikom rakoviny. Pozoruhodná minuloročná štúdia Medzinárodnej agentúry pre výskum rakoviny odhadla, že približne 740 000 nových prípadov rakoviny v roku 2020 možno priamo pripísať konzumácii alkoholu. To predstavuje približne štyri percentá všetkých prípadov rakoviny na celom svete.

Nová štúdia bola publikovaná v magazíne Cancer Genetic and Epigenetics.