Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Prenosné MRI presne odhalí ischemickú cievnu mozgovú príhodu

Prenosné MRI presne odhalí ischemickú cievnu mozgovú príhodu
Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
2. 5. 2022
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Nový výskum ukázal, že prvý prenosný prístroj MRI na svete dokáže presne odhaliť ischemickú mozgovú príhodu. Americký úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) povolil tento prístroj používať v roku 2020 a výskumníci čoraz viac dokazujú, že je rovnako účinným diagnostickým nástrojom ako väčšie a drahšie prístroje MRI.

Spoločnosť Hyperfine, ktorá sa zaoberá zdravotníckymi technológiami, prvýkrát predstavila svoj prenosný prístroj MRI ešte v roku 2019. Zariadenie, ktoré následne dostalo názov Swoop, bolo odvtedy optimalizované pomocou technológie hlbokého učenia s cieľom zlepšiť jeho zobrazovanie.

Hoci zariadenie schválil úrad FDA na používanie v USA, výskumníci stále skúmajú najlepšie spôsoby jeho nasadenia v reálnych situáciách. Tento najnovší výskum sa zaoberá tým, ako dobre prenosná magnetická rezonancia odhaľuje ischemické mozgové príhody, ktoré sú najčastejšou formou mozgovej príhody.

Existujú dva druhy mŕtvice: ischemická a hemoragická. K ischemickej mŕtvici dochádza, keď zrazenina zablokuje prietok krvi v mozgu, zatiaľ čo hemoragická mŕtvica je výsledkom krvácania do mozgu.

Prenosná magnetická rezonancia Hyperfine stojí len zlomok bežného prístroja MRI.

Keď pacient príde na pohotovosť s príznakmi cievnej mozgovej príhody, je veľmi dôležité, aby lekári rýchlo určili, či ide o ischemickú alebo hemoragickú cievnu mozgovú príhodu. Liečba podozrenia na ischemickú mozgovú príhodu napríklad liekmi na riedenie krvi by mohla byť smrteľná, ak by išlo v skutočnosti o hemoragickú mozgovú príhodu.

Cieľom tejto novej štúdie bolo zistiť, ako presne dokáže prenosný prístroj MRI odhaliť ischemickú mozgovú príhodu. Spolupráca výskumníkov z Lekárskej fakulty Yale a Harvardovej univerzity skúmala 50 pacientov z nemocnice Yale New Haven Hospital.

Každý pacient podstúpil konvenčné vyšetrenie magnetickou rezonanciou na potvrdenie diagnózy ischemickej cievnej mozgovej príhody. Potom boli vyšetrení prenosným prístrojom MRI, ktorý dokázal presne odhaliť krvné zrazeniny v mozgu u 90 percent subjektov. Prenosný prístroj sa testoval v rôznych scenároch na pohotovosti a na jednotke intenzívnej starostlivosti. Zistilo sa, že dokáže odhaliť krvné zrazeniny s priemerom až 4 mm.

Prenosné MRI (horný riadok) dokáže odhaliť a charakterizovať ischemickú cievnu mozgovú príhodu identifikovanú štandardnou MRI technológiou (dolný riadok).

„Toto je prvý systematický dôkaz, že môžete odhaliť ischemickú cievnu mozgovú príhodu pomocou prenosného zariadenia pri posteli,“ uviedol spoluautor štúdie Kevin Sheth.

Zistenia potvrdzujú klinickú užitočnosť týchto nových prenosných prístrojov na magnetickú rezonanciu (pMRI). Hoci nedokážu dosiahnuť presnosť alebo detailnosť konvenčnej MRI technológie, výskumníci tvrdia, že nové zariadenia môžu sprístupniť MRI vyšetrenia väčšiemu počtu pacientov.

Tradičné prístroje MRI si vyžadujú vyškolených technikov a nákladnú infraštruktúru. Na umiestnenie prístrojov je potrebné vybudovať celé miestnosti, zatiaľ čo tieto prenosné prístroje možno jednoducho prevážať po nemocniciach. Pacienti môžu byť skenovaní pri svojom lôžku a poskytovatelia potrebujú len minimálne školenie na obsluhu prístrojov.

„Jednoduchosť použitia a nízke náklady na pMRI umožňujú tejto novej zobrazovacej metóde riešiť klinické problémy a neuspokojené potreby v oblasti zobrazovania v podmienkach s obmedzenými zdrojmi,“ konštatujú výskumníci v novej štúdii. „Tieto výsledky spoločne naznačujú, že pMRI s nízkym poľom môže vytvoriť zobrazovacie cesty, ktoré obchádzajú problémy a obmedzenia spojené s tradičnými prístupmi zobrazovania cievnej mozgovej príhody.“

Štúdia bola nedávno uverejnená v magazíne Science Advances.

Prenosný prístroj MRI účinne odhalil ischemickú cievnu mozgovú príhodu u 45 z 50 pacientov.