Rozsiahla štúdia naznačuje, že alkohol urýchľuje biologické starnutie

- Autor:
- Roman Mališka
- Zverejnené:
- 27. 7. 2022
- Hodnotenie:
- Už ste hlasovali.
Nová rozsiahla genetická štúdia doplnila rastúci počet výskumov poukazujúcich na zdravotné účinky alkoholu. Rozsiahla genetická analýza naznačuje, že konzumácia alkoholu priamo urýchľuje starnutie tým, že skracuje teloméry.
Alkohol patrí medzi najrozšírenejšie rekreačné drogy, preto je mimoriadne dôležité skúmať jeho vplyv na zdravie. Žiaľ, rôzne štúdie odhalili, že alkohol trvalo poškodzuje DNA, priamo spôsobuje rakovinu, prispieva k úbytku kognitívnych funkcií a skorému nástupu demencie a môže skrátiť mozog na ekvivalent 10 rokov starnutia. A teraz nová štúdia priniesla ďalšie dôkazy o tom, že konzumácia alkoholu môže urýchliť biologické starnutie.
Teloméry sú opakujúce sa sekvencie DNA, ktoré tvoria ochranné čiapočky na koncoch chromozómov. Pri každom delení bunky sa časť týchto „odpadových“ sekvencií stráca a nakoniec sa teloméry opotrebujú natoľko, že to začne ovplyvňovať užitočnú DNA. To spôsobuje, že bunka sa prestáva deliť, a prispieva k mnohým biologickým príznakom starnutia. Dĺžka telomér sa preto často používa ako biomarker starnutia.
V novej štúdii vedci z Oxford Population Health skúmali súvislosť medzi konzumáciou alkoholu a dĺžkou telomér na základe údajov od viac ako 245 000 ľudí, ktorí sa zúčastnili na projekte UK Biobank. Na preskúmanie prípadnej príčinnej súvislosti tím použil genetickú techniku známu ako mendelovská randomizácia (MR), ktorá skúma odchýlky v určitých génoch. V tomto prípade v niektorých, ktoré boli predtým spojené s konzumáciou alkoholu a poruchami spôsobenými užívaním alkoholu.
Pri analýze MR tím zistil jasnú súvislosť medzi vysokou konzumáciou alkoholu a kratšími telomérami. Pri pití 32 jednotiek alkoholu (približne 11 pohárov vína) týždenne sa prejavilo skrátenie telomér zodpovedajúce približne trom rokom starnutia v porovnaní s tými, ktorí vypili 10 jednotiek. U ľudí, u ktorých sa geneticky predpokladá porucha spôsobená užívaním alkoholu, sa tiež zistilo, že ich teloméry sú poškodené približne o tri roky starnutia.
Tím podporil túto analýzu pozorovacími štúdiami uvádzaných týždenných pitných návykov účastníkov. Tie ukázali podobné výsledky. U ľudí, ktorí vypili viac ako 29 jednotiek alkoholu (približne 10 veľkých pohárov vína) týždenne, sa prejavilo skrátenie telomér zodpovedajúce jednému až dvom rokom starnutia v porovnaní s ľuďmi, ktorí vypili menej ako šesť jednotiek alkoholu (približne dva poháre vína) týždenne.
Zdá sa, že táto súvislosť bola významná len u ľudí, ktorí vypili viac ako 17 jednotiek týždenne, čo naznačuje, že je potrebná aspoň mierna úroveň konzumácie alkoholu, kým sa poškodenie telomér prejaví.
Hoci výsledky nie sú jednoznačné, tím tvrdí, že dôkazy sú silné. Po prvé, účinky sa zistili len u súčasných konzumentov alkoholu, ale nie u účastníkov, ktorí nikdy nepili alebo prestali piť. Analýza MR tiež poukázala na jeden konkrétny gén ako na najvplyvnejší - AD1HB, ktorý zohráva úlohu pri metabolizme alkoholu.
„Tieto zistenia podporujú predpoklad, že alkohol, najmä v nadmernom množstve, priamo ovplyvňuje dĺžku telomér,“ uviedla Dr. Anya Topiwala z Oxfordskej univerzity, hlavná autorka štúdie. „Skrátené teloméry boli navrhnuté ako rizikové faktory, ktoré môžu spôsobiť množstvo závažných ochorení súvisiacich s vekom, ako je napríklad Alzheimerova choroba. Naše výsledky poskytujú ďalšiu informáciu pre lekárov a pacientov, ktorí sa snažia znížiť škodlivé účinky nadmerného požívania alkoholu. Okrem toho je dôležitá dávka alkoholu, dokonca aj zníženie pitia by mohlo mať prínos“.
Výskum bol uverejnený v magazíne Molecular Psychiatry.