Kultivovanie očných buniek nanotechnológiou by mohlo pomôcť liečiť slepotu

- Autor:
- Roman Mališka
- Zverejnené:
- 7. 8. 2023
- Hodnotenie:
- Už ste hlasovali.
Výskumníci použili 3D nanotechnológiu na úspešný rast ľudských buniek sietnice. Tým sa im podarilo otvoriť dvere novému spôsobu liečby makulárnej degenerácie súvisiacej s vekom, ktorá je hlavnou príčinou slepoty v rozvinutom svete.
Pri vekom podmienenej degenerácii makuly (ďalej len ako VPDM) sa makula, čo je časť sietnice, ktorá kontroluje ostré, priame videnie, zhoršuje a spôsobuje rozmazanie v centrálnom zornom poli.
Existujú dva typy VPDM, „suchá“ a „vlhká“. Suchá VPDM je miesto, kde sa takzvané bunky RPE (pigmentové bunky vo výstelke sietnice) v makule rozpadajú, čo časom spôsobuje stratu zraku. Je to najbežnejší typ a väčšinou postihuje starších ľudí. Pri zriedkavejšej vlhkej VPDM spôsobuje abnormálny rast krvných ciev do makuly únik tekutiny a krvi, poškodenie sietnice a deštrukciu buniek RPE, čo vedie k rýchlej strate zraku.
Nová štúdia vedcov z univerzity Anglia Ruskin vo Veľkej Británii skúmala, či je možné nahradiť poškodené bunky RPE čerstvými, kultivovanými pomocou nanotechnológie. Aby to dosiahli, obrátili sa na takzvaný elektrospinning. Je to je proces výroby 3D nanovlákenného lešenia ťahaním polymérnej tekutiny cez elektrické pole, čím sa kvapalina rozkladá na ultratenké mikroskopické vlákna. Podľa vedcov je to prvýkrát, čo sa elektrospinning použil na vytvorenie lešenia, na ktorom by sa mohli kultivovať bunky RPE.
Lešenie bolo vytvorené pomocou kombinácie dvoch polymérov, polyakrylonitrilu a Jeffamínu, vybraných pre ich vysokú mechanickú pevnosť a schopnosť miešať sa s vodou. Bolo ošetrené fluocinolón acetonidom, bežným lokálnym steroidným liekom používaným na zníženie zápalu spôsobeného kožnými ochoreniami. Výskumníci ho tu použili na zníženie pravdepodobnosti, že lešenie spôsobí zápalovú reakciu.
Vedci zistili, že ich protizápalové lešenie zvýšilo rast, diferenciáciu a funkčnosť buniek RPE. Dokázali kultivovať bunky, ktoré zostali zdravé a životaschopné po dobu až 150 dní.
„V minulosti vedci kultivovali bunky na rovnom povrchu, čo nie je biologicky relevantné,“ povedala Barbara Pierscioneková, zodpovedajúca autorka štúdie. „Pomocou týchto nových techník sa ukázalo, že bunková línia prosperuje v 3D prostredí, ktoré poskytujú lešenia“.
Vedci tvrdia, že ich nová technika poskytuje sľubný spôsob liečby stavov zraku, ako je VPDM. Teraz pracujú na spôsoboch transplantácie týchto čerstvo kultivovaných buniek do ľudského oka. Štúdia bola nedávno publikovaná v magazíne Materials & Design.