Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Ľudská protilátka môže byť účinná pri liečbe predávkovania opioidmi

Ľudská protilátka môže byť účinná pri liečbe predávkovania opioidmi
Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
14. 8. 2023
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Vedci vyvinuli ľudskú protilátku, ktorá sa zameriava na opioid fentanyl a jeho deriváty, blokuje účinky drogy a zvráti predávkovanie lepšie ako v súčasnosti dostupné liečebné postupy. Nová liečba protilátkou, ktorá sa má podrobiť klinickým skúškam, by mohla byť účinnejším spôsobom liečby život ohrozujúceho predávkovania opioidmi.

Opioidy, či už prírodné alebo syntetické, sa selektívne viažu na mu-opioidné receptory v mozgu, čím spôsobujú analgéziu, sedáciu, eufóriu a respiračnú depresiu. Práve posledná menovaná je hlavnou príčinou predávkovania a úmrtia. Hlavnými vinníkmi sú fentanyl a jeho štrukturálne príbuzné varianty.

Zatiaľ čo fentanyl je približne 100-krát silnejší ako morfium a až 50-krát silnejší ako heroín, karfentanyl, jeho variant, je najsilnejší komerčne používaný opioid, ktorý je približne 10 000-krát silnejší ako morfium. Dáva to zmysel vzhľadom na to, že bol navrhnutý ako uspávací prostriedok pre slony. Napriek tomu, že americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) stiahol karfentanyl z trhu, dostal sa na ulice, kde sa bežne mieša s heroínom a kokaínom.

Výskumníci z Výskumného inštitútu Scripps v Kalifornii však vyvinuli ľudskú protilátku, ktorá sa viaže na karfentanyl a iné varianty fentanylu, pričom účinnejšie ako v súčasnosti dostupné liečebné prostriedky zvráti účinky potenciálne smrteľného predávkovania.

„Očakávame, že táto protilátka bude novou cennou zbraňou v boji proti opioidovej kríze,“ uviedol Kim Janda, zodpovedajúci autor štúdie.

Liečba predávkovania karfentanylom je náročná vzhľadom na jeho silu a schopnosť silne sa viazať s mu-opioidnými receptormi. Základnou liečbou je v súčasnosti naloxón, ktorý sa viaže na opioidné receptory a blokuje účinky drogy. Problémom naloxónu je, že jeho účinok je krátkodobý a nemusí byť účinný proti predávkovaniu karfentanylom. Výskumníci sa preto rozhodli nájsť riešenie vyvinutím ľudskej protilátky proti fentanylu.

Vedci vytvorili protilátku, ktorá sa viaže na opioid fentanyl a jeho oveľa silnejší derivát karfentanil a blokuje jeho účinky.

Očkovali potkany molekulou, ktorú navrhli tak, aby vyvolala tvorbu protilátok proti fentanylu a jeho derivátom. Potkany boli geneticky modifikované tak, aby produkovali ľudské protilátky, aby sa zabránilo vyvolaniu nežiaducej imunitnej reakcie, ak by boli podané ľuďom. Výskumníci identifikovali niekoľko protilátok, ktoré sa silne viažu s karfentanylom, a vybrali tú, ktorá bola najsilnejšia, upravili ju tak, aby bola ľahšia, a preto sa rýchlejšie dostala do krvného obehu, a ďalej ju upravili tak, aby bola v krvi aktívna dlhšie.

Protilátka bola vytvorená vo formáte jednoreťazcového variabilného fragmentu (scFv), umelého konštruktu malých rozmerov, ktorý si zachováva vlastnosti viažuce antigén zodpovedajúcej protilátky imunoglobulínu G (IgG), najbežnejšieho typu protilátky. scFv sa vyrábajú ľahšie a lacnejšie ako monoklonálne protilátky, a hoci sú menšie ako protilátky plnej dĺžky, scFV sa používajú mnohými spôsobmi ako protilátky.

Pri testovaní optimalizovanej protilátky scFv s názvom C10-S66K na potkanoch vedci zistili, že účinne znižuje účinky karfentanylu na mozog. Po injekčnom podaní zvrátila depresiu dýchania do 15 minút po silnom vystavení karfentanylu. Približne po 40 minútach bol účinok silnejší ako účinok vyvolaný naloxónom a po dvoch hodinách sa naďalej zvyšoval, zatiaľ čo účinok naloxónu dosiahol vrchol po 30 minútach a rýchlo klesol.

Röntgenová kryštalografia použitá na preskúmanie štruktúry C10-S66K naviazanej s karfentanylom a fentanylom naznačila, že protilátka sa bude dobre viazať na viaceré deriváty fentanylu, ale nemala by interferovať s naloxónom.

Klinické skúšky protilátky C10-S66K sú naplánované na koniec tohto mesiaca. Medzitým úrad FDA schválil použitie plnohodnotnej verzie protilátky IgG, CSX-1004, na klinické skúšky na prevenciu predávkovania fentanylom, ktoré sa majú začať tiež tento mesiac.

Štúdia bola nedávno uverejnená v magazíne ACS Chemical Neuroscience.