Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Lacná protéza nahrádza chýbajúce prsty amputovaných rúk

Lacná protéza nahrádza chýbajúce prsty amputovaných rúk
Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
25. 10. 2023
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Protézy, ktoré nahrádzajú stratené prsty, sú zvyčajne zložité a drahé zariadenia, ktorých náklady často nie sú hradené zo zdravotného poistenia. Študenti z Houstonskej univerzity však navrhli protézu s názvom Lunet, ktorá je jednoduchá a dá sa vyrobiť z voľne dostupných plánov.

David Edquilang prišiel s týmto nápadom ešte ako študent bakalárskeho štúdia na Vysokej škole architektúry a dizajnu Geralda D. Hinese na Houstonskej univerzite. Spolu so svojím mentorom, docentom Jeffom Fengom, chceli vytvoriť robustnú, úspornú a nositeľnú pomôcku pre ženu, ktorá prišla o tri prsty v dôsledku omrzlín.

Výsledná 3D vytlačená protéza, ktorá získala ocenenie Red Dot: Luminary 2023, je celá zložená z kyseliny polymliečnej a termoplastických polyuretánových plastov. Má päť hlavných komponentov: plát na ruku, ktorý prechádza cez chrbát ruky, náramok, ktorý slúži na udržanie plátu na ruke, a tri prsty, ktoré sa zasúvajú do držiakov v pláte. Na zostavenie zariadenia pritom nie sú potrebné žiadne lepidlá ani špeciálne nástroje.

Schéma ukazuje, ako funguje Lunet s existujúcimi pahýľmi prstov používateľa.

Každý z prstov sa skladá zo štyroch kĺbových častí, ktoré sú navzájom spojené plastovými kolíkmi, a z vnútornej spojovacej tyče, ktorá vedie po celej dĺžke prsta od základne po špičku. Toto usporiadanie tvorí mechanizmus v tvare skrížených štyroch tyčí, ktorý bol upravený tak, aby obsahoval piatu tyč.

Každý prst protézy je tiež spojený s jedným zo zvyšných pahýľov prstov pomocou krúžku v spodnej časti. Keď používateľ pohybuje týmto pahýľom nahor a nadol, jeho protetický prst sa primerane pohybuje nahor a narovnáva sa alebo sa pohybuje nadol a stáča sa dovnútra. Týmto spôsobom možno zariadenie Lunet používať na uchopenie a uvoľnenie predmetov. A čo je dôležité, každý prst sa môže ohnúť trochu dozadu vzhľadom na plát na ruke, čo umožňuje, aby sa pod tlakom ohýbal, a nie lámal.

Príjemca prototypu Lunet používa zariadenie na uchopenie penovej lopty.

Edquilang tvrdí, že vylepšená verzia plánov pre protézu Lunet bude pravdepodobne k dispozícii prostredníctvom jeho webovej stránky do decembra. Protetické zariadenie sa dá vyrobiť s ľubovoľným počtom prstov podľa požiadaviek príjemcu.

„Navrhol som protézu Lunet tak, aby bola mimoriadne flexibilná vo svojej modulárnosti a konfigurovateľnosti,“ hovorí Edquilang. „Dá sa nakonfigurovať tak, aby vyhovovala anatomickým rozmerom akejkoľvek osoby po amputácii a akejkoľvek kombinácii prstov, o ktoré mohla prísť. Môže to byť jeden až štyri prsty, bez ohľadu na to, o ktoré prsty ide“.

Protéza Lunet môže byť vyrobená s ľubovoľným počtom alebo kombináciou prstov.