Katéter s nafukovacím hrotom sľubuje menej invazívne operácie srdca
- Autor:
- Roman Mališka
- Zverejnené:
- 20. 12. 2023
- Hodnotenie:
- Už ste hlasovali.
Ako menej invazívnu alternatívu k operáciám na otvorenom srdci kardiochirurgovia čoraz častejšie využívajú prístup k srdcu zvnútra pomocou centrálnych žilových katétrov. Nový experimentálny katéter by mohol čoskoro umožniť, aby boli takéto zákroky rýchlejšie a jednoduchšie ako kedykoľvek predtým.
Pri použití centrálneho žilového katétra na operáciu srdca sa zariadenie zvyčajne zavádza do žily na krku, hrudníku, ramena alebo slabiny pacienta cez malý rez. Chirurg potom zavedie katéter do tejto žily a do srdca, pričom sa zvyčajne riadi ultrazvukovým zobrazením. Keď je koniec katétra v srdci, na vykonanie samotnej operácie srdca sa použije malý chirurgický nástroj na jeho hrote.
Jeden z problémov spočíva v tom, že ak je katéter dostatočne úzky na to, aby bez prekážok prešiel žilami, je často taký malý, že jeho hrot / nástroj je tlačený dozadu bijúcim srdcovým tkanivom. To znamená, že jeho vsunutie do srdca a diaľková manipulácia s jeho hrotom, keď už je v orgáne, môže byť veľmi náročná.
Nový robotický katéter, ktorý vyvinul profesor Tommaso Ranzani a jeho kolegovia z Bostonskej univerzity, by mohol tento problém vyriešiť. Vychádza zo zariadenia inšpirovaného chobotnicou, ktoré predtým vytvoril Ranzani, a obsahuje flexibilný, nafukovací hrot pripomínajúci harmoniku. Hneď za týmto hrotom sa nachádza rebrovaný rozťahovací prstenec. Keď zariadenie prechádza žilou, hrot zostáva nafúknutý a prstenec zostáva zúžený, takže katéter ako celok je relatívne úzky.
Po dosiahnutí otvoru do srdca sa prstenec roztiahne, čím sa katéter oprie o vnútorné steny žily. Hrot sa potom nafúkne, čím sa rozšíri do srdca. Keďže po nafúknutí sa stáva hrubším a silnejším, nie je odtláčaný bijúcim srdcovým tkanivom.
Prototyp sa už úspešne použil na vykonanie dvoch zákrokov - umiestnenie kardiostimulátora a opravu trikuspidálnej chlopne - na extrahovaných srdciach dospelých prasiat. V prípade prvého zákroku dokázalo päť neskúsených operátorov vykonať prácu za približne rovnaký čas, aký potreboval skúsený kardiochirurg na vykonanie zákroku pomocou štandardného katétra.
„Keď diskutujeme o týchto výsledkoch s lekármi pracujúcimi v tejto oblasti, vidíme veľké nadšenie a počúvame o ďalších a ďalších aplikáciách tejto technológie,“ povedal Ranzani. „Všeobecne si myslím, že táto stratégia nás vedie správnym smerom.“
Katéter si môžete pozrieť vo videu na začiatku článku alebo priamo TU, ktoré zobrazuje zariadenie v akcii pri sondáži srdca prasaťa. V súčasnosti sa plánujú zložitejšie postupy vykonávané na živých zvieratách. Článok o výskume bol nedávno uverejnený v magazíne Science Advances.