Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Identifikácia spúšťača reakcie na lepok môže viesť k novej liečbe celiakie

Identifikácia spúšťača reakcie na lepok môže viesť k novej liečbe celiakie
Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
14. 8. 2024
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Vedcom sa podaril prelomový objav, ktorý by mohol viesť k novým možnostiam liečby pacientov s celiakiou. Tím zistil, ako a kde sa začína reakcia na lepok, pričom niektoré bunky zohrávajú väčšiu úlohu, ako sa predpokladalo.

Podobne ako iné autoimunitné poruchy, aj celiakia vzniká, keď telo omylom spustí imunitnú reakciu proti neškodnej molekule. V tomto prípade je spúšťačom lepok, bielkovina, ktorá sa nachádza v mnohých obilných zrnách. Konzumácia týchto potravín vedie k celému radu nepríjemných príznakov a jedinou liečbou je prísna diéta.

Vedci v novej štúdii skúmali, ako a kde sa vlastne reakcia na lepok začína, aby pomohli nájsť lepšiu možnosť liečby. V štúdiách na myšiach a laboratórne kultivovaných mini črevách (takzvaných organoidoch) sledovali reakcie rôznych buniek na prítomnosť lepku.

„To nám umožnilo zúžiť konkrétnu príčinu a následok a presne dokázať, či a ako reakcia prebieha,“ povedal Tohid Didar, zodpovedajúci autor štúdie.

Ukázalo sa, že epitelové bunky, to sú tie, ktoré tvoria vnútornú výstelku hornej časti čreva, reagujú na lepok aktívnou stimuláciou uvoľňovania CD4+ T-buniek. Tieto pomocné bunky následne spúšťajú hyperaktívnu imunitnú reakciu, ktorá sa prejavuje ako bežné príznaky celiakie. Všeobecne sa predpokladalo, že na reakcii sa podieľajú len imunitné bunky, hoci sa predpokladalo, že svoju úlohu zohrávajú aj epitelové bunky. Teraz sa podľa tímu toto podozrenie potvrdilo.

Tím odhalil aj ďalší faktor, ktorý je v hre. Epitelové bunky vysielajú silnejšie signály imunitným bunkám v prítomnosti Pseudomonas aeruginosa, patogénneho druhu baktérie, ktorá za normálnych okolností nie je zdravou súčasťou ľudského mikrobiómu.

Vedci tvrdia, že tento objav by mohol poskytnúť nové ciele pre vývoj liekov, ktoré by potenciálne liečili celiakiu alebo jej predchádzali. Testovanie na prítomnosť P. aeruginosa by tiež mohlo pomôcť identifikovať pacientov s najväčším rizikom vzniku tohto ochorenia.

„Jediný spôsob, ako dnes môžeme liečiť celiakiu, je úplné vylúčenie lepku zo stravy,“ povedala Elena Verdu, zodpovedajúca autorka štúdie. „Je to ťažké a odborníci sa zhodujú, že bezlepková diéta je nedostatočná.“

Výskum bol nedávno uverejnený v magazíne Gastroenterology.