Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Prelomový krvný test slúži ako meradlo na Alzheimerovu chorobu

Prelomový krvný test slúži ako meradlo na Alzheimerovu chorobu
Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
9. 4. 2025
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Nie je to tak dávno, čo jediným spôsobom testovania Alzheimerovej choroby bola pitva osoby trpiacej demenciou, pri ktorej sa hľadali nápadné spleti tau a amyloidových proteínov v mozgu. Hoci tieto spleti nemusia byť nevyhnutne príčinou Alzheimerovej choroby, určite sú jej hlavným znakom; ich lepkavé, zhlukovacie pôsobenie v mozgu je aspoň čiastočne zodpovedné za kognitívny pokles, ktorý sa vyskytuje u všetkých pacientov s Alzheimerovou chorobou.

Vďaka pokrokom v medicíne majú teraz lekári možnosť vyhľadávať tieto bielkoviny pomocou krvných testov a ešte definitívnejšie pomocou PET skenovania. Vedci tiež vyvinuli protokol, ktorý hľadá určité molekuly cukru v krvi. Keď sa tieto informácie skombinujú s testom pamäti a genetickou analýzou, údaje sa dajú použiť na predpovedanie vzniku Alzheimerovej choroby s 80 % presnosťou až 10 rokov pred jej príznakmi.

Napriek tomu sa ukázalo, že presné určenie priebehu ochorenia pomocou niektorej z týchto metód je ťažko dosiahnuteľné. A je to dôležitý míľnik, pretože mnohé súčasné a navrhované spôsoby liečby Alzheimerovej choroby lepšie fungujú v skorších štádiách ochorenia.

Aj keď PET skenovanie je v súčasnosti zlatým štandardom analýzy stupňa Alzheimerovej choroby, samotné skenovanie môže byť nákladné a nie je bežne dostupné, s výnimkou populačných centier s modernými zdravotníckymi zariadeniami.

Preto sa výskumníci z Washingtonskej univerzity v St. Louis (WashU) a Lundskej univerzity (LU) vo Švédsku rozhodli nájsť lepší spôsob. Predtým výskumníci z WashU spojili hladinu proteínu známeho ako MTBR-tau243 v mozgovomiechovom moku ako platný ukazovateľ úrovne tau spletí v mozgu. Získanie tejto tekutiny prostredníctvom miechových kohútikov však predstavuje riziko, je pre pacientov nepríjemné a môže byť nákladné.

Tím z WashU a LU teraz prišiel na spôsob, ako zmapovať hladiny MTBR-tau243 v krvi na tau spleť v mozgu, a tak ich použiť na určenie štádia progresie ochorenia u každého pacienta. Výskumníci to urobili tak, že skúmali množstvo ľudí s Alzheimerovou chorobou spolu so zdravými ľuďmi a porovnávali hladiny MTBR-tau243 v krvi s ich skenmi mozgu. To im umožnilo vytvoriť návod, ktorý porovnával hladiny škodlivých látok v krvi s hladinami v mozgu.

Výskumník Kanta Horie z Washingtonskej univerzity analyzuje vzorku krvi pomocou hmotnostného spektrometra, ktorý meria hladinu bielkovín.

Zistili, že ich metóda bola na 92 % presná pri predpovedaní výskytu tau spletí v mozgu na základe krvného testu. Zistilo sa, že MTBR-tau243 je výrazne zvýšený u pacientov s Alzheimerovou chorobou s miernym poklesom kognitívnych funkcií, zatiaľ čo u pacientov s úplnou demenciou je až 200-krát vyšší. Test tiež dokázal oddeliť osoby s Alzheimerovou chorobou od osôb trpiacich demenciou z iných príčin, čo znamená, že by sa mohli presnejšie nasadiť možnosti liečby.

„Chystáme sa vstúpiť do éry personalizovanej medicíny Alzheimerovej choroby,“ uviedol spoluautor prvého testu Kanta Horie z WashU Medicine. „V prípade skorých štádií s nízkym obsahom tau spletí by mohla byť anti-amyloidová terapia účinnejšia ako v neskorých štádiách. Ale po nástupe demencie s vysokým obsahom tau spleti môže byť účinnejšia anti-tau terapia alebo jeden z mnohých iných experimentálnych prístupov.“

„Keď budeme mať k dispozícii klinicky dostupný krvný test na určenie štádia ochorenia a liečebné postupy, ktoré fungujú v rôznych štádiách ochorenia, lekári budú môcť optimalizovať svoje liečebné plány pre špecifické potreby každého pacienta,“ dodal.

Vedci zdôrazňujú, že nový krvný test by sa mohol nakoniec skombinovať s krvným testom, na ktorý už udelili licenciu spoločnosti C2N Diagnostics, spinoutu z WashU, a ktorý hľadá inú formu tau proteínu s názvom p-tau217.

„Verím, že na určenie toho, či má jedinec Alzheimerovu chorobu, budeme používať p-tau217 z krvi, ale MTBR-tau243 bude veľmi cenným doplnkom v klinických podmienkach aj vo výskumných štúdiách,“ povedal spoluautor Oskar Hansson z LU. „Keď sú oba tieto biomarkery pozitívne, pravdepodobnosť, že Alzheimerova choroba je základnou príčinou kognitívnych symptómov človeka, sa výrazne zvyšuje v porovnaní s prípadom, keď je abnormálny len p-tau217. Toto rozlíšenie je rozhodujúce pre výber najvhodnejšej liečby pre každého pacienta.“

Nový výskum tímu bol nedávno uverejnený v magazíne Nature Medicine.