Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Panasonic posúva hranice televíznych technológií

Panasonic posúva hranice  televíznych technológií
Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
9. 9. 2019
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Spoločnosť Panasonic na veľtrhu IFA 2019 v Berlíne predviedla dva mimoriadne prototypy televízie, ktoré ukazujú, čo to znamená posúvať hranice televíznych technológií.

Jeden z prototypov nazvaný "MegaCon" - Mega Contrast, používa dvojitú LCD vrstvu pre zvýraznenie čiernej farby pri zachovaní vysokého jasu. Konkuruje tak veľmi vyspelej rade OLED televízorov.

Druhým prototypom je transparentný OLED, výsledok vývoja spoločného projektu spoločností Panasonic a Vitra, ktorý je dôkazom práce Panasonicu na lepšej integrácii elektronických zariadení do obytných priestorov tým, že v čase, keď sa nepoužíva, splynie
s pozadím.

Krycie meno: MegaCon

 

Prototyp "MegaCon" Dual Panel LCD monitora bol vyvinutý interne za použitia modulu vyrábaného spoločnosťou Panasonic a naplno využíva viac ako päťdesiatročné skúsenosti spoločnosti v oblasti vývoja a výroby televíznych prijímačov.

Používa vysoko výkonný 4K vonkajší panel s monochromovým vnútorným panelom na reguláciu priameho LED podsvietenia, vytvára tak stlmenie na úrovni pixelov a kontrastný pomer 1 000 000 : 1, ktorý je u LCD panelov neobvyklý. Je schopný udržať trvalo celoplošný špičkový jas a zároveň pokryť 99% DCI P3 farebného štandardu.

Po dôkladnom testovaní hollywoodskymi štúdiami a postprodukciou zvláda najlepšiu úroveň presnosti farieb.

Prvé ohlasy z Hollywoodu zároveň potvrdzujú, že prototyp MegaCon má, na rozdiel od podobných duálnych panelových LCD displejov, veľmi široký pozorovací uhol bez straty vernosti farieb a využíva zároveň unikátnu Panasonic technológiu k eliminácii paralaxného efektu medzi duálnymi panelmi.

Prototyp "MegaCon" Dual Panel LCD monitora.

Transparentný OLED displej

 

Ďalšou novinkou na veľtrhu IFA 2019 je transparentný OLED displej. Ten bol prvýkrát predvedený na tohtoročnom veľtrhu Salone del Mobile, najväčšej a najprestížnejšej výstave nábytku a životného štýlu.

Transparentný OLED displej sa najviac podobá sklenenej tabuli zasadenej do rámu s dreveným povrchom. V pokojnom režime tak prirodzene splynie s moderným obytným priestorom. V momente, keď sa zariadenie zapne, premení sa na OLED displej.

Transparentný OLED je výsledkom dlhodobej spolupráce spoločností Panasonic a Vitra. V priebehu spolupráce poskytla Vitra svoje odborné znalosti v oblasti dizajnu a konštrukcie nábytku, ktoré potom boli skombinované so znalosťami a vývojom špičkových moderných technológií zo strany spoločnosti Panasonic. Výsledkom bol rad ideí, ako môžu byť nové technológie využité na nenápadné začlenenie audiovizuálnych zariadení do obytných priestorov. Transparentný OLED displej je prvou ukážkou realizácie týchto nápadov.

Transparentný OLED displej sa premieňa z pasívneho objektu na živý a dynamický prvok; z niečoho, čo má byť videné na niečo, čo má byť sledované.

OLED displej navrhnutý Danielom Rybakkenem, návrhárom sídliacim v Škandinávii, je vyrobený z dreva, kovu a skla. Technické časti sú šikovne ukryté v ráme s dreveným povrchom, ktorý zároveň plní funkciu stojana zariadenia. V ráme je tiež decentne umiestnený osvetľujúci prvok, ktorý umocňuje atmosféru a zážitok zo sledovania.

Oba prototypy sú vystavené v stánku spoločnosti Panasonic na veľtrhu IFA až do 11. septembra.

Transparentný OLED displej Vitrine Panasonic Rybakken.

(Zdroj: Tlačová správa Panasonic)