Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Google vylepšuje oblasť online bezpečnosti a ochrany súkromia

Google vylepšuje oblasť online bezpečnosti a ochrany súkromia
Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
25. 6. 2020
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

V rámci hesla „udržiavajme vaše súkromné informácie súkromnými“ predstavila spoločnosť Google niekoľko noviniek, ktoré sú zamerané na zlepšenie online bezpečnosti používateľov a ochranu ich súkromia.

Zodpovedné zaobchádzanie s vašimi dátami

 

Automatické odstraňovanie dát - spoločnosť Google mení spôsob uchovávania údajov. Používateľovi, ktorý si po prvýkrát zapne „Históriu polohy“, sa automaticky zapne možnosť automatického odstraňovania dát po 18 mesiacoch. To isté nastavenie platí v rámci „Aktivity na internete a v aplikáciách“ pre všetky nové účty. Pre používateľov, ktorí mali už predtým obe možnosti zapnuté, sa ich osobné nastavenia meniť nebudú.

Automatické odstraňovanie dát sa bude týkať aj služby YouTube, ktoré bude pre nové účty prednastavené na 36 mesiacov. Toto nastavenie používateľ aktivuje aj vtedy, ak si po prvýkrát zapne „Históriu YouTube”.

Súkromie pod vašou kontrolou

 

Spoločnosť Google tiež prináša aktualizáciu nástrojov na ochranu súkromia a osobných údajov:

Ovládanie Google účtu priamo z Vyhľadávania – prihlásený používateľ bude čoskoro môcť napríklad vyhľadávať „Google kontrola ochrany súkromia“, či otázky typu „Je môj Google účet zabezpečený“. Zobrazí sa mu prehľadné okienko, v ktorom bude možné svoje nastavenia súkromia a zabezpečenia skontrolovať a zmeniť.

Jednoduchší prístup k režimu Inkognito – stačí len dlhšie podržať profilový obrázok vo Vyhľadávaní, v Mapách Google a YouTube, čo aktivuje režim Inkognito. Táto možnosť je dostupná pre aplikáciu Google na iOS a čoskoro bude k dispozícii aj pre Android a ďalšie aplikácie.

Vylepšené ovládacie prvky ochrany súkromia – každý rok viac ako 200 miliónov používateľov navštívi Kontrolu ochrany súkromia. Novinkou sú proaktívne odporúčania, vrátane pomoci pri spravovaní nastavení súkromia.

Zabezpečenie a kontrola hesiel

 

Používateľ bude mať jedným kliknutím k dispozícii prehľad o zabezpečení účtu, kde budú zahrnuté aj personalizované odporúčania na ochranu dát. Čoskoro bude nástroj Kontrola hesiel prepojená s Kontrolou zabezpečenia, kde bude používateľovi automaticky oznámené, či nedošlo k narušeniu prihlasovacích údajov.

Kontrolu hesiel využíva viac ako 100 miliónov používateľov, ktorí zaznamenali pokles úniku prihlasovacích údajov o 30 %, čo sa preukázalo ako veľmi efektívny spôsob chrániť používateľov nielen na Googli, ale aj na internete. Používateľom bude Google poskytovať informácie, ktoré potrebujú na zabezpečenie akéhokoľvek rizikového účtu. Táto možnosť je momentálne integrovaná do Google účtu a Chromu.

Investície do technológií na ochranu súkromia

 

Google sprístupnil svoju knižnicu diferenciálnej ochrany súkromia, aby uľahčil zakomponovanie ochrany súkromia do rôznych produktov naprieč odvetviami. Mnohí vývojári už túto knižnicu využívajú. Teraz ju rozširuje o nové programovacie jazyky, vrátane Java a Go. Takisto uvádza aj ďalšie nástroje, ktoré majú vývojárom pomôcť zabezpečiť ochranu súkromia pri nasadzovaní strojového učenia. Technológia diferenciálnej ochrany súkromia bola napríklad využitá pri zverejňovaní prehľadov o pohybe komunít (Community Mobility Report), ktoré pomáhajú zdravotníckym organizáciám v boji s pandémiou koronavírusu.

(Zdroj: Google)